Scandal la AIPA! Un șef de Direcție, suspectat că ar fi „vândut” influență pentru 130 mii de lei

05 Aug. 2026, 10:31
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
05 Aug. 2026, 10:31 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Un șef de Direcție din cadrul Agenției de Intervenție și Plăți pentru Agricultură (AIPA) a fost reținut de procurorii Procuraturii Anticorupție (PA), în comun cu ofițerii Centrului Național Anticorupție (CNA), într-un dosar de trafic de influență. Funcționarul este bănuit că ar fi pretins și primit 130.000 de lei pentru a facilita acordarea unei subvenții.

Potrivit PA, suspectul ar fi cerut și primit banii de la reprezentantul unui agent economic, susținând că ar avea influență asupra membrilor comisiei din cadrul AIPA și că i-ar putea determina să adopte o decizie favorabilă privind acceptarea cererii și acordarea subvenției solicitate.

În cadrul măsurilor speciale de investigație, oamenii legii au documentat și transmiterea unor sume de bani de către bănuit către terțe persoane.

Ulterior, în urma perchezițiilor, anchetatorii au ridicat mijloace bănești în valoare totală de aproximativ 2,5 milioane de lei.

Șeful de Direcție a fost reținut pentru 72 de ore și plasat în izolatorul CNA. Procurorii continuă acțiunile de urmărire penală pentru a stabili toate circumstanțele cauzei și pentru a identifica toate persoanele implicate.

Potrivit legislației, persoana vizată beneficiază de prezumția de nevinovăție până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive de condamnare.

05 Aug. 2026, 11:47
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
05 Aug. 2026, 11:47 // Actual //  bani.md

Sezonul estival aduce rezultate record pentru FLYONE. Compania aeriană raportează o creștere semnificativă a numărului de pasageri în luna iulie, o punctualitate ridicată și extinderea rețelei de zboruri cu trei destinații noi.

Compania aeriană FLYONE anunță că, în luna iulie, 190.980 de pasageri au ales să călătorească cu operatorul aerian, ceea ce reprezintă o creștere de 60% comparativ cu luna iunie.

Potrivit companiei, rata de punctualitate a zborurilor a fost de 90%, unul dintre indicatorii pe care operatorul îi evidențiază în bilanțul pentru luna iulie.
Totodată, în această vară, operatorul aerian și-a extins rețeaua de rute prin lansarea unor zboruri directe către Geneva, Baku și Batumi.

În acest an, FLYONE marchează 10 ani de activitate. Compania operează cea mai mare flotă de aeronave Airbus A320 și A321 din Republica Moldova.  În anul 2022, compania a devenit membră a Asociației Internaționale a Transporturilor Aeriene.

În 2023, operatorul și-a reînnoit certificarea IOSA, standard internațional privind siguranța managementului operațional. În același an, compania a depășit pragul de două milioane de pasageri transportați, a lansat 14 rute noi și și-a completat flota cu trei aeronave.
În 2024, FLYONE a introdus noi destinații și a raportat un număr-record de 2,4 milioane de pasageri.

Un an mai târziu, compania a transportat peste trei milioane de pasageri și a operat mai mult de 18.000 de zboruri. Tot în 2025, operatorul și-a extins flota și a fost inclus în clasamentul „SEE TOP 100 – cele mai dinamice companii” din Europa de Sud-Est.
În prezent, FLYONE conectează Chișinăul cu destinații precum Batumi, Baku, Malaga, Geneva, Palma de Mallorca, Alicante, Praga, Dubai, Bologna, Milano, Berlin, Tbilisi, München, Larnaca, Frankfurt, Tel Aviv, Luton, Stansted, Parma, Verona, Dublin, Lisabona, Paris, Istanbul, Erevan, Bruxelles, Düsseldorf, Nisa, Amsterdam, Barcelona, Tirana, Tunisia, Antalya, Bodrum, Heraklion, Sharm El-Sheikh, Tivat și Hurghada.

Conform datelor oficiale, FLYONE deține în prezent o cotă de peste 26% din fluxul total de pasageri și este cea mai mare companie aeriană din Republica Moldova, atât după numărul de pasageri transportați, cât și după dimensiunea flotei.

P.