Mesajul echipei Agenției de Investiții la sfârșitul mandatului de 3 ani al Directorului General, Rodica Verbeniuc

22 Iul. 2021, 13:57
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  MD Bani
22 Iul. 2021, 13:57 // Oameni şi Idei //  MD Bani

La data de 21 iunie 2021, a fost înaintată cererea de demisie cu eliberarea din funcție din data de 30 iulie, a directorului general al Agenției de Investiții „Invest Moldova”, dna Rodica Verbeniuc. Aceasta a decis să se retragă din funcție din motive de ordin personal, legate de relocare și reunire cu familia. În acest context, echipa Agenției de Investiții „Invest Moldova” au pregătit un mesaj pentru ea.

Echipa Agenției de investiții i-au spus în acest mesaj cât de mult o admiră, dar și pentru ce.

„Doamna director, să știți că admir foarte mult la dvs. dorința lucrului bine făcut. De asemenea, admir foarte mult curajul de care, uneori, nici nu sunteți conștientă că poate fi numit „curaj”

„Pentru mine, dna Rodica Verbaniuc este un generator de idei. Totdeauna am apreciat modul ei de a gândi, gândește altfel, are idei minunate care se realizează în timp.”

Astfel, colegii i-au mulțumimt și pentru aportul ei adus la dezvoltarea lor profesională a echipei cât și la cea personală.

„Un lucru, care, cred că toți îl împărtășesc este faptul că creșteți oameni investind încredere.”

„Ceea ce admir la doamna director este faptul că a știut, de fiecare dată, să pună în valoare echipa, să implice echipa în dezvoltarea de produse noi.”

„Am învățat de la dna director că mereu este bine să ai încredere în forțele proprii și în forțele colegilor.

Și nu în ultimul rând i-au urat mult succes în continuare și oamni cât mai frumoși alături.

„Îi doresc ca pe viitor să continue să creeze echipe puternice, echipe încrezute în sine și desigur să nu uite și de familie.”

„Îi doresc dumneai să aibă parte de mult noroc, să aibă parte de o echipă tot atât de frumoasă, tot atât de devotată cum a fost și este echipa Agenției de Investiții.

Realitatea Live

18 Apr. 2025, 13:32
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
18 Apr. 2025, 13:32 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Băncile comerciale din Republica Moldova au înregistrat un profit total net de 1,04 miliarde de lei la sfârșitul primului trimestru al anului 2025, potrivit datelor publicate de Banca Națională a Moldovei (BNM). Cele mai mari trei instituții financiare – Moldova Agroindbank (MAIB), Moldindconbank și Victoriabank – au acumulat împreună peste 850 de milioane de lei, adică aproximativ 82% din profitul total al sistemului bancar.

Top 5 bănci după profit net au fost MAIB – 390,47 mil. lei, Moldindconbank – 381,14 mil. lei, Victoriabank – 103,43 mil. lei, OTP Bank Moldova – 121,1 mil. lei și FinComBank – 16,92 mil. lei

În contrast, cele mai mici profituri au fost înregistrate de băncile Comertbank (298 mii lei), EuroCreditBank (1,47 mil. lei) și EnergBank (4,94 mil. lei).

Veniturile din dobânzi au totalizat 2,45 miliarde lei, iar cheltuielile cu dobânzile s-au ridicat la aproape 600 milioane lei. Veniturile din comisioane și onorarii au însumat peste 887 milioane lei, în timp ce cheltuielile aferente s-au ridicat la aproximativ 550 milioane lei.
Cele mai mari venituri din dobânzi au fost înregistrate de MAIB (895 mil. lei) și Moldindconbank (565 mil. lei).

Totodată, cheltuielile administrative totale au constituit peste 1,08 miliarde lei, dintre care cheltuielile cu personalul au depășit 840 milioane lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | MĂSURI DE PREVENIRE A INCENDIILOR ÎN PERIOADA SĂRBĂTORILOR DE PAŞTE
NO COMMENT | MĂSURI DE PREVENIRE A INCENDIILOR ÎN PERIOADA SĂRBĂTORILOR DE PAŞTE
NO COMMENT | ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR ACI MOLDOVA
NO COMMENT | ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR ACI MOLDOVA
NO COMMENT | CHIȘINĂUL, ÎN PREGĂTIRI PENTRU SĂRBĂTORILE PASCALE
NO COMMENT | CHIȘINĂUL, ÎN PREGĂTIRI PENTRU SĂRBĂTORILE PASCALE
NO COMMENT | Agențiile Teritoriale dotate cu 55 de mașini noi
NO COMMENT | Agențiile Teritoriale dotate cu 55 de mașini noi
NO COMMENT | 16 ANI DE LA REVOLUŢIA DIN APRILIE 2009
NO COMMENT | 16 ANI DE LA REVOLUŢIA DIN APRILIE 2009