Ieri au discutat, azi s-au apucat de planificat. Gavrilița cu Ioniță, în ședință. Au decis luna ședinței comune MD-RO

10 Aug. 2021, 17:14
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
10 Aug. 2021, 17:14 // Actual //  MD Bani

Ieri au discutat, azi s-au apucat de planificat. Gavrilița cu Ionița pun la cale ședința Guvernelor MD-RO. Au stabilit și data, scrie Realitatea.md.

Ședința comună dintre Guvernul Republicii Moldova și cel al României ar urma să aibă loc în luna septembrie. Anunțul a fost făcut astăzi de Guvernul de la Chișinău, după întrevederea prim-ministrei Natalia Gavrilița cu ambasadorul României în Republica Moldova Daniel Ioniță.

„Azi prim-ministrul Natalia Gavrilița a avut o întrevedere cu Ambasadorul României, Daniel Ioniță. În contextul discuției avute ieri cu premierul României Florin Cîțu, cei doi oficiali au planificat pregătirea ședinței comune ale Guvernelor României și Moldovei, care ar putea avea loc deja în septembrie”, se arată în comunicatul Guvernului.

Tot în cadrul întâlnirii de azi s-au stabilit etapele de pregătire a reluării și extinderii acordului interguvernamental pentru asistență tehnică nerambursabilă.

„România este un susținător activ al modernizării țării noastre și relația are un potențial de dezvoltare enorm, din care vor câștiga toți cetățenii”, se mai precizează în comunicat.

Precizăm că, ieri, ambasadorul României la Chișinău a avut o întrevedere și cu ministrul Afacerilor Externe, Nicu Popescu.

Realitatea Live

16 Feb. 2026, 19:36
 // Categoria: Slider // Autor:  Semionov Arina
16 Feb. 2026, 19:36 // Slider //  Semionov Arina

Agenția Invest Moldova, împreună cu Asociația Investitorilor Străini, a prezentat Studiul 4.0: Impactul Investițiilor Străine Directe asupra Economiei Republicii Moldova, care arată cum capitalul străin contribuie la competitivitatea și integrarea europeană a țării. Potrivit raportului, în 2024, Republica Moldova a atras un flux net de investiții străine de 458,4 milioane USD, menținând un stoc total de 5,471 miliarde USD, semn al încrederii investitorilor în piața locală.

Studiul evidențiază că firmele cu capital străin, deși reprezintă doar 5,7% din totalul întreprinderilor, generează 13,7% din locurile de muncă și 23,2% din cifra de afaceri națională, iar productivitatea acestora este cu aproximativ 74% mai mare decât în firmele locale. În același timp, salariul mediu lunar oferit de aceste companii este cu aproape 93% mai mare decât media în sectorul privat autohton.

Uniunea Europeană continuă să fie principalul partener al Moldovei, 86% din capitalul străin fiind de proveniență europeană, ceea ce confirmă direcția strategică a țării către integrarea în lanțurile valorice ale UE. Autorii studiului subliniază că este nevoie de un cadru coerent de politici publice, care să sporească predictibilitatea mediului de afaceri, să dezvolte infrastructura și să sprijine proiectele cu valoare adăugată ridicată.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

„Investițiile străine directe rămân un pilon esențial pentru creșterea competitivității și consolidarea poziției Republicii Moldova pe piața europeană”, arată raportul.