(DOC) 17 milioane de lei vor pleca din bugetul Primăriei Chișinău. Ion Ceban: „Stă la mijloc michiduță””

27 Sept. 2021, 12:02
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
27 Sept. 2021, 12:02 // Actual //  MD Bani

Primarul capitalei, Ion Ceban, a anunțat în cadrul ședinței serviciilor municipale de luni dimineața, 27 septembrie curent, că din banii chișinăuienilor care formează bugetul Primăriei vor pleca spre SA „Locuințe pentru Toți” 17 milioane de lei. Aceasta după ce Curtea Supremă de Justiție (CSJ) a emis o decizie irevocabilă săptămâna trecută în favoarea societății pe acțiuni administrată de Igor Bulgaru. Potrivit edilului, „stă la mijloc michiduță”, scrie Realitatea.md.

Accesând site-ul CSJ, am dat de decizia despre care a vorbit primarul. A fost emisă pe 22 septembrie curent de către Colegiul Civil, Comercial și de Contencios Administrativ al CSJ.

„Se respinge recursul declarat de primarul general al mun. Chișinău și Consiliului mun. Chișinău. Se menține încheierea Curții de Apel Chișinău din 15 iunie 2021 în cauza civilă la cererea de chemare în judecată depusă de administratorul Societății pe Acțiuni „Locuințe pentru Toți”, Bulgaru Igor, împotriva Direcției Construcții Capitalei a Primăriei mun. Chișinău, Primăriei mun. Chișinău și Consiliului mun. Chișinău cu privire la restituirea investițiilor și încasarea venitului ratat”, scrie în decizia CSJ – ultima instanța națională.

Realitatea Live

05 Oct. 2025, 11:13
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
05 Oct. 2025, 11:13 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Exporturile de alcool etilic și băuturi alcoolice ale Republicii Moldova au totalizat 62,76 milioane USD în trimestrul II 2025, în scădere cu 7,4% față de aceeași perioadă a anului trecut, potrivit datelor publicate de Banca Națională a Moldovei. Uniunea Europeană rămâne principala piață de desfacere cu 23,17 milioane USD, însă cu o ușoară reducere de 1,9% față de T2 2024, în timp ce livrările către statele CSI au coborât la 12,83 milioane USD, cu 15,1% mai puțin. Piețele din afara UE și CSI au generat 26,76 milioane USD, marcând o scădere de 18,9%.

Pe anumite destinații, exporturile au înregistrat însă creșteri spectaculoase. Belarus a cumpărat băuturi moldovenești de 11,60 milioane USD, cu 23,1% mai mult, România a urcat la 10,43 milioane USD (+10,6%), Ucraina la 9,23 milioane USD (+48,9%), iar SUA la 5,27 milioane USD, în creștere cu aproape 65% față de anul precedent. Serbia și Cehia au marcat, de asemenea, majorări de peste 20%, respectiv 33%.

În schimb, Germania a redus drastic comenzile, cu o scădere de peste 61%, până la doar 0,51 milioane USD. Pierderi s-au înregistrat și în Marea Britanie (-17%), Canada (-41,7%) și Turcia (-24,1%). Evoluțiile contrastante arată o repoziționare a exporturilor moldovenești de alcool, cu pierderi pe piețele tradiționale europene, dar cu extindere semnificativă în SUA și Ucraina.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII