ULTIMĂ ORĂ! Spînu despre prelungirea contractului cu Gazprom pentru o lună : Prețurile în facturi nu se vor schimba

01 Oct. 2021, 12:00
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
01 Oct. 2021, 12:00 // Actual //  MD Bani

Autoritățile de la Chișinău continuă negocierile pentru livrarea gazelor naturale către Republica Moldova cu „Gazprom”, mai exact pentru încheierea unui contract pe termen mai lung, deși contractul a fost prelungit doar pentru luna octombrie, totuși prețurile în facturi nu se vor schimba, scrie Realitatea.md.

Declarația aparține ministrului Infrastructurii, Andrei Spînu. Mai mult, Spînu a precizat că discuții în acest sens va avea cu reprezentanții „Gazprom” în cadrul Forumului Internațional al gazelor care se va desfășura în Sankt Petersburg.

„Indiferent de contractele semnate, prețurile în facturi nu se vor schimba nici pentru gospodării, nici pentru persoanele fizice. Am discutat cu Moldovagaz ca să asigurăm cetățenii. Totodată, voi participa la forumul internațional al gazelor din Sankt-Petersburg. Acolo voi continua discuțiile cu „Gazprom”. Nu vom permite creșterea prețurilor la facturi”, a declarat Spînu.

Amintim că, ieri, contractul de livrare a gazelor naturale, între compania rusă Gazprom și cea din Republica Moldova, MoldovaGaz, a fost prelungit pentru încă o lună. Despre acest lucru a anunțat ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Andrei Spînu.

Acest lucru a fost confirmat și de către reprezentanții Moldova Gaz, printr-un comunicat de presă.

„Contractul în vigoare cu SAP „Gazprom” privind condițiile de furnizare a gazelor naturale către Republica Moldova a fost prelungit cu o lună, până la sfârșitul lunii octombrie a acestui an. Acest fapt va asigura aprovizionarea cu gaze a tuturor consumatorilor din țară în această perioadă. În același timp, vor continua negocierile cu privire la condițiile de valabilitate mai lungi, precum și cele de preț ale contractului”, se menționează în comunicat.

Realitatea Live

20 Ian. 2026, 10:37
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
20 Ian. 2026, 10:37 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Consiliul Concurenței a aprobat Regulamentul privind ajutoarele de stat în favoarea entităților din sectorul financiar, document care stabilește cadrul de acordare, evaluare și monitorizare a sprijinului de stat destinat instituțiilor financiare din Republica Moldova. Hotărârea a fost adoptată în temeiul legislației naționale privind ajutorul de stat și concurența și în contextul alinierii la normele Uniunii Europene.

Regulamentul transpune un set amplu de Comunicări ale Comisiei Europene privind sprijinul acordat sectorului financiar în perioade de criză, inclusiv regulile referitoare la recapitalizarea instituțiilor financiare, tratarea activelor depreciate, restabilirea viabilității băncilor și limitarea denaturărilor nejustificate ale concurenței. Documentul se bazează pe cadrul european aplicabil ajutoarelor de stat pentru sectorul bancar, utilizat în UE începând cu criza financiară globală.

Totodată, Consiliul Concurenței precizează că notificările de ajutor de stat înregistrate înainte de intrarea în vigoare a hotărârii vor fi examinate conform criteriilor aplicabile la momentul notificării. Ajutoarele acordate fără autorizarea autorității de concurență, după publicarea hotărârii, vor fi evaluate în baza noului Regulament, în conformitate cu prevederile Legii privind ajutorul de stat.

În celelalte situații, măsurile de sprijin pentru entitățile din sectorul financiar vor fi analizate în baza actelor normative în vigoare la data primirii notificării sau la inițierea investigației.

Potrivit deciziei, Regulamentul își va înceta aplicabilitatea la data aderării Republicii Moldova la Uniunea Europeană, fiind conceput ca un instrument tranzitoriu de aliniere a politicilor naționale în domeniul ajutorului de stat la standardele europene.

Noul Regulament va intra în vigoare la data publicării în Monitorul Oficial al Republicii Moldova.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!