Gavrilița a vizitat principalul furnizor de energie termică din Bălți. A vorbit și despre criza gazelor din octombrie

05 Nov. 2021, 07:08
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
05 Nov. 2021, 07:08 // Actual //  MD Bani

Ieri, 4 noiembrie 2021, Natalia Gavrilița, premierul Republicii Moldova  a vizitat Centrala Electrică cu Termoficare din Bălți (principalul furnizor de energie termică din municipiu) unde a avut o întrevedere cu administrația întreprinderii.

În cadrul vizitei de lucru, Natalia Gavrilița a fost informată despre ultimele acțiuni întreprinse de furnizorul de energie termică în procesul de lansare a sezonului de încălzire. Potrivit informațiilor, acum câteva săptămâni au fost conectate prioritar grădinițele, instituțiile de învățământ și cele medicale, iar de la începutul lunii noiembrie, circa 85% din locuitorii orașului Bălți au primit căldură în case.

„Trebuie să scoatem cât mai multe lecții utile din criza gazelor din luna octombrie a acestui an. Acum este momentul cel mai potrivit să ne gândim la diversificarea surselor energetice și să continuăm proiectele de dezvoltare a infrastructurii care au și un impact benefic asupra mediului „, a punctat pe final de discuții, Natalia Gavrilița.

Conducerea CET-Nord a vorbit despre proiectele implementate în cadrul societății pe acțiuni cu sprijinul partenerilor europeni. Astfel, în cadrul proiectului de modernizare a sistemului de alimentare centralizată cu energie termică, au fost construite 2 centrale termice: una de cogenerare de ultimă generație, iar alta echipată cu un cazan de apă fierbinte ce funcționează pe bază de bio peleți. S-a reușit și ridicarea unei stații moderne de pompare a agentului termic echipată cu 3 pompe de termoficare și convertizoare cu frecvență, dar și reabilitarea sistemului de distribuție prin instalarea a 169 de puncte termice individuale în 130 de blocuri locative.

În total, „CET-Nord” SA  asigură cu energie termică 22 de grădinițe, 22 de școli, 7 instituții medicale și 719 blocuri locative din capitala de nord a țării.

Realitatea Live

09 Apr. 2025, 17:05
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
09 Apr. 2025, 17:05 // Actual //  Ursu Victor

Uniunea Europeană a anunțat un pachet de tarife vamale între 10% și 25% asupra unui spectru larg de produse americane, în valoare de aproximativ 22 miliarde de euro, ca reacție la războiul tarifar declanșat de fostul președinte Donald Trump. Măsurile, aprobate de 26 din cele 27 de state membre (cu Ungaria opunându-se), vizează în mod deliberat produse provenite din state americane care au votat în favoarea Partidului Republican.

Potrivit unui document intern citat de Politico, Bruxellesul a adoptat o strategie de „lovitură politică”, selectând coduri tarifare care afectează în special bastioanele republicane, cu scopul de a pune presiune electorală asupra susținătorilor lui Trump.

Exporturile americane de soia către UE au totalizat 2,4 miliarde dolari în 2024. Din această sumă, 2,1 miliarde provin din state republicane, iar doar 348 milioane din cele democrate. Louisiana, statul republican condus de Mike Johnson, speakerul Camerei Reprezentanților, reprezintă 82,5% din acest export — aproape 2 miliarde USD.

Asociația americană a producătorilor de soia a criticat anterior politica lui Trump, spunând într-un comunicat: „Tarifele nu sunt o glumă, iar fermierii sunt nemulțumiți”.

Taxele vizează carnea de vită din Kansas și Nebraska, carnea de pasăre din Louisiana, piesele auto din Michigan și țigările din Florida.

De asemenea au fost taxate produsele din lemn din Carolina de Nord, Georgia și Alabama, înghețata din Arizona, batistele din Carolina de Sud, păturile electrice din Alabama, cravatele și papioanele din Florida și mașinile de spălat din Wisconsin

Deși whiskey-ul american a fost exclus de pe listă în urma presiunilor din partea Franței, Italiei și Irlandei — după ce Trump a amenințat cu taxe de 200% pentru băuturile europene — UE a inclus în schimb produse mai puțin vizibile, dar cu impact economic și simbolic asupra bazinelor republicane.

 
NO COMMENT | CHIȘINĂUL, ÎN PREGĂTIRI PENTRU SĂRBĂTORILE PASCALE
NO COMMENT | CHIȘINĂUL, ÎN PREGĂTIRI PENTRU SĂRBĂTORILE PASCALE
NO COMMENT | Agențiile Teritoriale dotate cu 55 de mașini noi
NO COMMENT | Agențiile Teritoriale dotate cu 55 de mașini noi
NO COMMENT | 16 ANI DE LA REVOLUŢIA DIN APRILIE 2009
NO COMMENT | 16 ANI DE LA REVOLUŢIA DIN APRILIE 2009
NO COMMENT | IGSU a primit 19 autospeciale de intervenție, donate de Guvernul Japoniei
NO COMMENT | IGSU a primit 19 autospeciale de intervenție, donate de Guvernul Japoniei
NO COMMENT | Exercițiu de simulare a procesului legislativ din Parlamentul European
NO COMMENT | Exercițiu de simulare a procesului legislativ din Parlamentul European
NO COMMENT | PREȘEDINTELE CEHIEI, PETR PAVEL, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA CHIȘINĂU
NO COMMENT | PREȘEDINTELE CEHIEI, PETR PAVEL, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA CHIȘINĂU