Participarea Moldovei la Expo Dubai 2020 -o oportunitate de poziționare pe plan global

17 Mart. 2021, 14:43
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
17 Mart. 2021, 14:43 // Actual //  MD Bani

Condițiile de participare a Republicii Moldova la Expo Dubai 2020, bugetul aprobat, oportunitățile economice și perspectivele de dezvoltare ca urmare a participării țării noastre la expoziție – au fost unele dintre subiectele abordate de Iuliana Drăgălin, secretar de stat al Ministerului Economiei și Infrastructurii, în cadrul unei sesiuni live.

„Pentru Republica Moldova, participarea la Expo Dubai 2020 reprezintă o oportunitate de poziționare pe plan global, de promovare a valorilor culturale. Evenimentul servește inclusiv drept un hub de comunicare pentru intensificarea schimburilor comercial-economice, culturale, științifice, tehnologice, pentru intensificarea fluxului investițional, precum și posibilitatea de a prezenta atât potențialul național în sectoare precum agricultură, industrie, textile, automotive, viticultură, tehnologii informaționale, cât și o sursă de inspirație și transfer tehnologic pentru proiectele naționale în domeniile resurselor regenerabile și procesării alimentare”, a declarat Iuliana Drăgălin în cadrul sesiunii live. 

Tematica Expo Dubai 2020 este „Connecting Minds, Creating the Future”, ceea ce presupune realizarea unui schimb de experiențe și istorii de succes între țările participante în diverse domenii, și anume privind dezvoltarea durabilă, oportunitățile și mobilitatea fiecărei țări pentru a crea un viitor promițător și de perspectivă pentru următoarele generații.

Potrivit secretarului de stat, reieșind din spectrul vast al vizitatorilor așteptați în cadrul expoziției, pe parcursul a jumătate de an, Republica Moldova poate fi promovată din trei perspective: ca destinație turistică ce merită a fi descoperită, ca piață de desfacere ce deține o poziționare strategică, fiind o punte între vest și est și ca destinație investițională, atât în servicii, cât și producere, în special ținând cont de numeroasele facilități fiscale destinate investitorilor străini.

În scopul facilitării participării Republicii Moldova la Expo Dubai 2020, dar și pentru a asigura continuitatea în dezvoltarea relațiilor economice bilaterale dintre Republica Moldova și Emiratele Arabe Unite, în luna septembrie 2019, partea emiriană a acordat suport operațional și organizațional nerambursabil în valoare de 1 158 555 USD. De asemenea, conform devizului de cheltuieli aprobat de către Comitetul Organizatoric, cu excepția asistenței acordate de către organizatorii emirieni, la moment, bugetul total planificat și alocat din bugetul de stat constituie 654 580 USD.

Menționăm că Ministerul Economiei și Infrastructurii deține Președinția în cadrul Comitetului Organizatoric instituit în anul 2018, precum și monitorizează procesul de pregătire a participării Republicii Moldova la Expoziția Mondială Expo Dubai 2020. Totodată, Ambasadorul Republicii Moldova în Emiratele Arabe Unite a fost desemnat în calitate de Comisar General al Secțiunii Naționale, iar Centrul Internațional de Expoziții „Moldexpo” S.A. este desemnat în calitate de autoritate națională responsabilă pentru participarea Republicii Moldova la Expoziția Mondială „Expo Dubai 2020″.

Reamintim că din cauza pandemiei de COVID-19,  Expo Dubai 2020 a fost amânat pentru perioada 1 octombrie 2021 – 31 martie 2022.

Realitatea Live

18 Dec. 2025, 15:59
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
18 Dec. 2025, 15:59 // Actual //  Grîu Tatiana

Uliana Bădărău a fost numită în funcția de membru al Curții de Conturi, pentru un termen de cinci ani, după ce Parlamentul a votat un proiect de hotărâre în acest sens cu susținerea a 58 de deputați. După adoptarea deciziei, aceasta a depus jurământul în plenul Legislativului.

Candidatura Ulianei Bădărău a fost înaintată de președinta Curții de Conturi, Tatiana Șevciuc, în urma desfășurării unui concurs public. În același timp, proiectul de hotărâre prevede încetarea mandatului lui Eduard Moroșan, al cărui termen de exercitare a funcției de membru al Curții de Conturi a expirat.

Uliana Bădărău este licențiată și are studii de master în drept. De-a lungul carierei, aceasta a acumulat o experiență profesională extinsă în sectorul public, activând anterior în cadrul Ministerului Afacerilor Interne, Agenției pentru Protecția Consumatorilor și Ministerului Economiei.

Conform legislației în vigoare, membrii Curții de Conturi sunt numiți de Parlament, la propunerea președintelui instituției, pentru un mandat de cinci ani. Selectarea acestora are loc în baza unui concurs public, iar numirea se face cu votul majorității deputaților aleși.

Curtea de Conturi este condusă de Tatiana Șevciuc, în calitate de președintă, și are în componență șase membri: Sergiu Știrbu, Alexandru Munteanu, Natalia Trofim, Nina Onofrei, Maria Tabacari și nou-numita membră, Uliana Bădărău.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII