O companie din Moldova oferă un salariu de la 30.000 de mii de lei pentru manager de vânzări B2B

04 Mai 2022, 16:39
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  MD Bani
04 Mai 2022, 16:39 // Oameni şi Idei //  MD Bani

O companie din Republica Moldova este în căutarea unui manager de vânzări B2B pe care îl va răsplăti cu un salariu de 30.000 de lei.

Astfel, compania Remark Imobil caută un nou coleg în echipă. Potrivit informațiilor din anunțul de angajare, lucrul este la distanță. De asemenea, compania oferă program de lucru standard, pachet social complet și un mediu de lucru prietenos.

Cerințe față de candidați:

  • Capacitatea de a vorbi corect în limbile română și rusă;
  • Abilități excelente de comunicare scrisă și verbală;
  • Experiență de lucru dovedită și abilități analitice puternice.

Managerul de vânzări B2B va avea mai multe responsabilități printre care:

  • Urmărirea scorului de sănătate a clienților și implicarea clienților inactivi;
  • Urmărirea integrării și conversia de probă;
  • Urmărea interacțiunii clienților în cadrul CRM;
  • Colectarea și procesarea feedback-ului și recenziilor clienților;
  • Colectarea și transferarea erorilor și problemelor raportate de clienți către echipa de dezvoltare.

18 Apr. 2026, 12:11
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
18 Apr. 2026, 12:11 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Volumul depozitelor noi atrase în Republica Moldova a ajuns la 27,254 miliarde de lei în luna martie 2026, potrivit datelor publicate de Banca Națională a Moldovei. Aproape 70% din sumă provine de la mediul de afaceri, în timp ce populația a contribuit cu circa 30%.

Companiile au plasat majoritatea banilor în depozite la vedere. Astfel, depozitele în lei ale mediului de afaceri au însumat aproape 14,9 miliarde de lei, la o dobândă medie de 2,47%, iar cele în valută peste 3,2 miliarde de lei, la doar 0,96%. Depozitele la termen ale firmelor au fost semnificativ mai mici aproximativ 666 milioane de lei în moneda națională și 213 milioane în valută, însă cu dobânzi mai ridicate, de până la 4,59% în lei.

Pe segmentul populației, depozitele la vedere au totalizat circa 5,4 miliarde de lei în lei și 74 milioane în valută, cu dobânzi sub 1%. În schimb, depozitele la termen au ajuns la peste 2 miliarde de lei în moneda națională, remunerate cu o rată medie de 5,48%, și aproape 700 milioane în valută, la 1,28%.

Datele mai arată că cele mai atractive pentru persoane fizice rămân depozitele pe termene medii și lungi, unde dobânzile depășesc 5,5% în lei. În același timp, pentru companii, lichiditatea imediată primează, ceea ce explică ponderea mare a depozitelor la vedere, chiar dacă acestea sunt mai slab remunerate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!