Chișinăuienii vor plăti mai mult pentru colectarea, transportarea și depozitarea deșeurilor

22 Iun. 2022, 09:23
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
22 Iun. 2022, 09:23 // Actual //  MD Bani

Consiliul Municipal Chișinău (CMC) a votat marți, 21 iunie, ajustarea tarifelor pentru colectarea, transportarea și depozitarea deșeurilor din municipiul Chișinău, în legătură cu majorarea cheltuielilor operatorului de salubrizare, în special în contextul creșterii prețurilor la resursele energetice, scrie Realitatea.md.

Mai exact, modificarea tarifelor pentru colectarea, transportarea și depozitarea deșeurilor a venit la solicitarea motivată a ÎM Regia „Autosalubritate”, precum și conform normelor de acumulare a deșeurilor pentru locuitorii municipiului Chișinău.

Plata pentru evacuarea deșeurilor se va calcula în baza normelor pe tipuri de consumator.

Astfel, noile tarife lunare propuse de ÎM Regia „Autosalubritate” sunt:

  • pentru o persoană fizică locatară la bloc – 17,5 lei, față de 9,25 lei cât este acum;
  • pentru o persoană fizică care locuiește în casă particulară la sol – 35 lei, față de 18,5 lei cât este acum;
  • pentru agenții economici/entitățile din orașul Chișinău – 210 lei (fără TVA) pentru 1 m³ de deșeuri;
  • pentru serviciile prestate populației din orașul Chișinău – 105 lei (fără TVA) pentru 1 m³ de deșeuri.
  • Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
  • De menționat că, pensionarii și familiile social vulnerabile din capitală vor beneficia de compensații la plata lunară pentru evacuarea deșeurilor pe care le generează.

„Ajustarea tarifelor a fost necesară pentru a nu duce întreprinderea la falimentare, precum și în scopul reglementării și estimării cât mai corecte și eficiente a consumurilor și cheltuielilor, suportate de către operatorul municipal de salubrizare, la îndeplinirea lucrărilor de colectare, transportare și depozitare a deșeurilor”, spun responsabilii.

În prezent, municipiul Chișinău are cel mai mic tarif din țară, precum și din țările vecine, pentru evacuarea, transportarea și depozitarea deșeurilor municipale.

Reamintim că, proiectul de decizie privind ajustarea tarifelor pentru evacuarea transportarea și depozitarea deșeurilor municipale din Chișinău a fost elaborat, prezentat de către experți și consultat cu cetățenii.

Pentru îmbunătățirea calității serviciului municipal de evacuare, transportare și depozitare a deșeurilor, APL Chișinău, împreună cu Î.M. Regia „Autosalubritate”, implementează proiectul „Deșeuri Solide Chișinău”, care are drept scop gestionarea eficientă a deșeurilor municipale, protejarea mediului și prestarea serviciilor de calitate, pentru un oraș confortabil și curat.

Realitatea Live

21 Aug. 2025, 16:04
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
21 Aug. 2025, 16:04 // Actual //  bani.md

În ajunul campaniei electorale, Comisia Electorală Centrală (CEC) reamintește autorităților administrației publice locale din țară despre faptul că au obligația de a stabili și a asigura un minim de locuri speciale de afișaj electoral. De asemenea, primăriile sunt obligate, conform legislației, să asigure și un minim de locații pentru desfășurarea întâlnirilor electorale de către candidații la funcția de deputat. Termenul-limită expiră cu trei zile înainte de data începerii campaniei electorale. 

„Deciziile/dispozițiile respective sunt afișate imediat la sediul acestor autorități și sunt aduse la cunoștința subiecților interesați prin intermediul mass-mediei, al altor mijloace de comunicare disponibile”, comunică autoritatea electorală.

Potrivit Regulamentului privind modul de furnizare, distribuire și difuzare a publicității politice, electorale și a mesajelor de interes public, aprobat prin hotărârea CEC nr. 1155/2023, panourile fixe vor avea suprafața minimă de doi metri pătrați și vor fi amplasate cel puțin două la fiecare șase mii de alegători.

În cazul municipiilor, orașelor, comunelor, autoritățile vor asigura un minim de un loc special amenajat cu panouri fixe de afișaj electoral cu suprafața de cel puțin doi metri pătrați pentru fiecare localitate din componența acestora.

„Panourile vor fi curățate săptămânal prin grija subdiviziunilor specializate din cadrul administrației publice locale. Autoritățile vor stabili ziua din cursul săptămânii în care panourile cu anunțuri de mică publicitate și publicitatea electorală vor fi curățate”, se arată în comunicatul instituției.

Campania electorală pentru alegerile din 28 septembrie va începe vineri, 29 august curent.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII