Cresc vânzările! Proprietarul Zara raportează o majorare a profitului de 24%

14 Dec. 2022, 13:07
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
14 Dec. 2022, 13:07 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Gigantul spaniol Inditex, proprietarul magazinelor Zara, a raportat o creştere de 24% a profitului net în primele nouă luni, până la 3,1 miliarde de euro, graţie unor vânzări mai mari dar şi majorării preţurilor, transmite Reuters.

Cel mai mare retailer de îmbrăcăminte din lume a precizat că în perioada februarie-octombrie a acestui an, vânzările sale online au înregistrat o creştere de 19% comparativ cu perioada similară a anului trecut, un ritm care depăşeşte estimările analiştilor. În plus, începând din primăvară, Inditex a majorat preţurile cu cel puţin 5% ca măsură preventivă faţă de presiunile inflaţioniste de pe mai multe pieţe.

În aceste condiţii, veniturile generate de Inditex în perioada februarie-octombrie au crescut cu aproape o cincime în ritm anual până la 23,1 miliarde de euro, iar profitul operaţional (EBITA) a crescut şi el cu o cincime până la 6,5 miliarde de euro.

„În contextul actual dificil, aceste rezultate reflectă în mod clar soliditatea modelului nostru unic de business”, a declarat directorul general de la Inditex, Óscar García Maceiras.

Pe lângă Zara, Inditex deţine şi lanţurile de magazine Massimo Dutti, Pull & Bear, Bershka, Stradivarius şi Oysho.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

03 Nov. 2025, 12:40
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
03 Nov. 2025, 12:40 // Actual //  Grîu Tatiana

10 dintre cele 15 blocuri mici de locuințe selectate anul acesta pentru audit energetic gratuit au fost alese pentru etapa următoare: elaborarea documentației tehnice de proiect, în cadrul proiectului-pilot „Eficiență Energetică și Energii Regenerabile pentru Moldova” (E4M), finanțat de Norvegia. Auditurile au evaluat performanța energetică a clădirilor și au propus măsuri pentru reducerea consumului de energie și a facturilor locatarilor, a anunțat Centrul Național pentru Energie Durabilă.

Blocurile selectate, cu peste 120 de apartamente, se află în Chișinău, Bălți, Edineț, Hîncești, Cahul și Ceadîr-Lunga. Printre măsurile propuse se numără izolarea termică a pereților și acoperișurilor, înlocuirea ferestrelor vechi și instalarea de panouri fotovoltaice pentru energie regenerabilă. Propunerile vor fi supuse votului locatarilor, iar implementarea lor va contribui la scăderea facturilor și la creșterea valorii proprietăților.

„Prin acest proiect-pilot testăm un model de reabilitare energetică a blocurilor mici, care poate fi replicat la nivel național”, a declarat Ion Muntean, director CNED. Christian Borchard, managerul componentei E4M, a subliniat că implicarea locatarilor și sprijinul APC-urilor sunt esențiale pentru succesul proiectului.

Cele 10 clădiri selectate pentru etapa de elaborare a documentației tehnice au fost alese în baza mai multor criterii, inclusiv potențialul de replicare, integritatea structurală, conformitatea legală și nivelul de implicare al asociațiilor de proprietari. De asemenea, procesul de selecție a avut în vedere potențialul clădirilor de a obține economii maxime de energie în urma implementării măsurilor propuse.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII