Creditele noi se ieftinesc, cele vechi se scumpesc

22 Dec. 2022, 12:10
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  bani.md
22 Dec. 2022, 12:10 // Bănci şi Finanţe //  bani.md

Băncile moldovenești au acordat credite noi în sumă de 4,3 miliarde de lei în luna noiembrie, cu 13% mai mult față de luna noiembrie din anul 2021, relevă datele Băncii Naționale a Moldovei.

Volumul creditelor în moneda națională acordate persoanelor fizice, în luna noiembrie 2022, s-a majorat comparativ cu luna precedentă cu 5,2 la sută și a constituit 570,9 milioane lei. Rata medie la aceste credite s-a diminuat cu 0,22 p.p.

Din perspectiva scopului creditelor acordate persoanelor fizice, creditele de consum au deținut cea mai mare pondere (79,3 la sută) și au fost acordate cu o rată medie de 15,43 la sută (-0,27 p.p. comparativ cu luna precedentă și +6,05 p.p. comparativ cu luna noiembrie 2021).

Rata medie la creditele imobiliare acordate în moneda națională s-a micșorat cu 0,29 p.p față de luna precedentă și cu 5,88 p.p. față de luna noiembrie 2021 și a constituit 12,89 la sută.

La creditele în moneda națională s-a micșorat cu 0,11 puncte procentuale, în timp ce împrumuturile în valută străină s-au scumpit cu 0,19 p.p

În ceea ce privește creditele vechi, acordate, băncile le-au scumpit. Astfel, în contextul publicării de către Banca Națională a Moldovei (BNM) din 20 decembrie 2022, a indicelui de referință, utilizat la calculul ratei maxime a dobânzii efective pentru creditele în lei acordate persoanelor fizice, a crescut cu 3,95 puncte procentuale, până la 13,42%. Respectiv băncile comerciale au revizuit în creștere ratele la credite. Astfel, la creditele ipotecare – cu 2,5 puncte procentuale, la credite acordate în cardul programului ”Prima Casă” – cu 2 puncte procentuale, la credite auto – cu 2,5 puncte procentuale, iar la credite revolving la contul de card – cu 2 puncte procentuale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

18 Apr. 2026, 12:11
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
18 Apr. 2026, 12:11 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Volumul depozitelor noi atrase în Republica Moldova a ajuns la 27,254 miliarde de lei în luna martie 2026, potrivit datelor publicate de Banca Națională a Moldovei. Aproape 70% din sumă provine de la mediul de afaceri, în timp ce populația a contribuit cu circa 30%.

Companiile au plasat majoritatea banilor în depozite la vedere. Astfel, depozitele în lei ale mediului de afaceri au însumat aproape 14,9 miliarde de lei, la o dobândă medie de 2,47%, iar cele în valută peste 3,2 miliarde de lei, la doar 0,96%. Depozitele la termen ale firmelor au fost semnificativ mai mici aproximativ 666 milioane de lei în moneda națională și 213 milioane în valută, însă cu dobânzi mai ridicate, de până la 4,59% în lei.

Pe segmentul populației, depozitele la vedere au totalizat circa 5,4 miliarde de lei în lei și 74 milioane în valută, cu dobânzi sub 1%. În schimb, depozitele la termen au ajuns la peste 2 miliarde de lei în moneda națională, remunerate cu o rată medie de 5,48%, și aproape 700 milioane în valută, la 1,28%.

Datele mai arată că cele mai atractive pentru persoane fizice rămân depozitele pe termene medii și lungi, unde dobânzile depășesc 5,5% în lei. În același timp, pentru companii, lichiditatea imediată primează, ceea ce explică ponderea mare a depozitelor la vedere, chiar dacă acestea sunt mai slab remunerate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!