Două companii aeriene se înghesuie să vină pe Aeroportul Mărculești! Când se estimează că va decola primul avion

01 Ian. 2023, 13:19
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
01 Ian. 2023, 13:19 // Actual //  bani.md

Aeroportul Mărculești va fi modernizat imediat după terminarea războiului din Ucraina. Acest va deveni un hub regional pentru transportul mărfurilor destinate reconstrucției Ucrainei, a declarat Marin Ciobanu, directorul Agenției de Investiții într-un interviu pentru Log-Press.

Potrivit lui Ciobanu, interes și-au manifestat interesul două companii din Germania. Este vorba de Lufthansa și Fraport.

„Mărculești este un loc ideal pentru a crea un hub logistic la scară regională pentru transportul și manipularea mărfurilor, oferind o gamă largă de servicii pentru transportatorii aerieni. De asemenea, este posibil să se organizeze producția industrială a multor bunuri pentru export, inclusiv a celor necesare refacerii Ucrainei. Principalul lucru este să nu se piardă timpul. Implementarea acestui proiect ar trebui să devină o prioritate de vârf la nivel de stat”, a punctat Ciobanu.

Potrivit calculelor, după cum spune Marin Ciobanu, investiția necesară pentru a transforma Mărculeștiul într-un hub logistic bine echipat și căutat este estimată la 75 de milioane de euro. Fraport este pregătit pentru astfel de investiții, deoarece vede un potențial mare pentru dezvoltarea acestui proiect în Moldova.

Ministrul Infrastructurii, Andrei Spînu declara anterior că: „Acum suntem în proces elaborare a Planului de dezvoltare a aeroportului. Mai este nevoie de elaborat proiectul tehnic al Terminalului de pasageri și caietul de sarcini, proiectul tehnic al aerodromului, inclusiv amplasarea obiectelor noi de infrastructură – parcare, drumuri de acces, terminal. În scurt timp vom înainta spre aprobare un proiect de Hotărâre de Guvern privind Concepția Aeroportului Internațional Mărculești pentru anii 2022-2025”.

Аеrороrtul Internațional Mărculești а fost fоndаt în аnul 2004, în baza unității militare din Mărculești și аrе о suprafață de 265 de hectare. Întreprinderea include două componente: Aeroportul Internațional Mărculești și Zona Economică Liberă. În anul 2018, Aeroportul a fost transferat din subordinea Ministerului Apărării, în cea a Ministerului Economiei și Infrastructurii.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

16 Feb. 2026, 19:36
 // Categoria: Slider // Autor:  Semionov Arina
16 Feb. 2026, 19:36 // Slider //  Semionov Arina

Agenția Invest Moldova, împreună cu Asociația Investitorilor Străini, a prezentat Studiul 4.0: Impactul Investițiilor Străine Directe asupra Economiei Republicii Moldova, care arată cum capitalul străin contribuie la competitivitatea și integrarea europeană a țării. Potrivit raportului, în 2024, Republica Moldova a atras un flux net de investiții străine de 458,4 milioane USD, menținând un stoc total de 5,471 miliarde USD, semn al încrederii investitorilor în piața locală.

Studiul evidențiază că firmele cu capital străin, deși reprezintă doar 5,7% din totalul întreprinderilor, generează 13,7% din locurile de muncă și 23,2% din cifra de afaceri națională, iar productivitatea acestora este cu aproximativ 74% mai mare decât în firmele locale. În același timp, salariul mediu lunar oferit de aceste companii este cu aproape 93% mai mare decât media în sectorul privat autohton.

Uniunea Europeană continuă să fie principalul partener al Moldovei, 86% din capitalul străin fiind de proveniență europeană, ceea ce confirmă direcția strategică a țării către integrarea în lanțurile valorice ale UE. Autorii studiului subliniază că este nevoie de un cadru coerent de politici publice, care să sporească predictibilitatea mediului de afaceri, să dezvolte infrastructura și să sprijine proiectele cu valoare adăugată ridicată.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

„Investițiile străine directe rămân un pilon esențial pentru creșterea competitivității și consolidarea poziției Republicii Moldova pe piața europeană”, arată raportul.