Autoritățile le-au venit de hac taximetriștilor hrăpăreți de la Aeroport. Nu le-a fost prelungită licența

30 Ian. 2023, 17:38
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
30 Ian. 2023, 17:38 // Actual //  MD Bani

Toți operatorii de taxi vor putea prelua pasageri de la Aeroportul Internațional Chișinău, anunță ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Andrei Spînu, pe Facebook. În acest sens, Aeroportul Internațional Chișinău a emis un regulament care explică detaliat cum va decurge toată procedura.

În acest context, va fi amenajată o parcare specială, unde taximetriștii vor aștepta în rând pasagerii.

„La terminalul de ieșire din aeroport vor fi amplasate indicatoare care vor ghida pasagerii către taximetriști. Principiul de funcționare va fi primul venit primul servit. Astfel, va fi evitat ambuteiajul din fața aeroportului, iar taximetriștii nu vor mai sta la ieșire să preia pasagerii”, a scris Andrei Spînu pe Facebook.

Până în prezent doar o singură companie de taxi ave permisiune de a staționa în fața aeroportului. Potrivit ministrului, licența acestei companii nu a mai fost prelungită.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

20 Aug. 2026, 14:51
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
20 Aug. 2026, 14:51 // Actual //  Grîu Tatiana

Necesarul de energie electrică al Republicii Moldova pentru joi, 20 august, este acoperit integral prin achiziții comerciale. Energocom anunță că a rezervat volumele necesare pentru a asigura consumul de energie al țării pentru întreaga zi.

În total, pentru 20 august, compania a achiziționat 10.295 MWh de energie electrică. Cea mai mare parte a volumului, 72,14%, provine din contracte bilaterale de import.

Alte 25,86% din energia achiziționată provin din surse regenerabile, 0,75% este cumpărată de pe Piața pentru Ziua Următoare din România, prin OPCOM și Bursa Română de Mărfuri (BRM), iar 1,25% provine de la centralele electrice de termoficare (CET-uri).

Energocom reiterează că, deși consumul pentru ziua de joi este acoperit, situația de pe piața regională rămâne dificilă. Energia disponibilă pe piețele externe continuă să fie scumpă, în special în orele de vârf, ceea ce menține presiunea asupra costurilor de achiziție.