Pulsul Planetei! Ce spun rușii despre omuleții verzi pe care ar intenționa să-i trimită în Moldova: Afirmații nefondate

14 Feb. 2023, 12:09
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
14 Feb. 2023, 12:09 // Actual //  bani.md

Palanul de destabilizare a Republicii Moldova – o declarație nefondată, a comentat Ministerul de Externe de la Moscova afirmațiile președintelui Republicii Moldova, Maia Sandu.

„Afirmațiile șefei statului sunt total nefondate și neîntemeiate, iar Rusia nu reprezintă o amenințare la adresa securității Republicii Moldova. Spre deosebire de țările occidentale și Ucraina, noi nu ne amestecăm în afacerile interne ale Moldovei și ale altor țări ale lumii. Facem apel la autoritățile moldovenești să arate, în sfârșit, înțelepciune statală, să nu cedeze provocărilor din exterior și să fie ghidate în acțiunile lor de interesele cetățenilor, prin înțelegerea acelor mari avantaje care pot aduce Moldovei relații de prietenie stabile cu Rusia”, se arată în declarația Externelor de la Moscova.

La declarațiile Maiei Sandu a reacționat și Washingtonul.

Rapoartele sunt „profund îngrijorătoare”, dar „nu sunt în afara limitelor comportamentului rusesc”, a declarat John Kirby, coordonatorul pentru strategii de comunicare al Consiliului Naţional de Securitate al Casei Albe.

Preşedintele Republicii Moldova a acuzat, luni, Rusia că plănuieşte să folosească sabotori străini pentru a crea diversiuni şi pentru a înlătura de la putere guvernul său prooccidental. Primul care a vorbit despre acest lucru a fost însă preşedintele ucrainean, Volodimir Zelenski, care le-a spus săptămâna trecută liderilor din UE că serviciile sale de spionaj au descoperit un astfel de plan şi au anunţat Chişinăul.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

31 Ian. 2026, 16:55
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
31 Ian. 2026, 16:55 // Actual //  Ursu Victor

Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, anunță că procesul de restabilire a alimentării cu energie electrică în sistemul de transport a fost finalizat la ora 15:40, pe întreg teritoriul Republicii Moldova. Toate stațiile electrice de 110 kV sunt alimentate.

În municipiul Chișinău, reconectarea consumatorilor a avut loc etapizat, prin restabilirea alimentării fiderilor de 10 kV.

Potrivit ministrului, rețelele electrice funcționează stabil, fără restricții de consum. Sistemul Electroenergetic Național operează în parametri normali, consumul se încadrează în limitele prognozate și nu a fost necesară procurarea energiei electrice de avarie.