Poduri peste Prut: O firmă din România vrea să proiecteze trei noi legături rutiere cu Republica Moldova

26 Apr. 2023, 06:38
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
26 Apr. 2023, 06:38 // Actual //  bani.md

O firmă cu sediul în Alba Iulia, SC Total Business Land SRL, a depus oferte pentru proiectarea a trei poduri rutiere noi peste Prut, a informat marți secretarul de stat în Transporturi Irinel Ionel Scrioșteanu.

Cele trei poduri noi peste Prut fac parte din planul comun de acțiuni care vizează creșterea capacității de transport între România și Republica Moldova.

Mai exact, este vorba de depunerea ofertelor pentru proiectarea următoarelor poduri:

1. Pod nou Stanca (RO) – Costești (MD)

2. Pod nou Bumbata (RO) – Leova (MD)

3. Pod nou Falciu (RO) – Leca (MD)

Câștigătorul contractelor va avea la dispoziție câte șase luni pentru fiecare contract și o valoare cumulată estimată la 1,5 milioane de lei, fără TVA.

În cadrul acestor obiective de investiții, se vor implementa cel puțin următorii indicatori tehnico-economici:
– pod rutier nou
– drum de legătură la infrastructura existentă
– punct control frontieră

Scrioșteanu amintește faptul că a fost reabilitat deja primul pod peste Prut după Revoluție, Galați (RO) – Giurgiulești (MD) și au fost demarate procedurile și pentru:

Reabilitarea podurilor:

  •  Albița (RO) – Leușeni (MD): lucrările presupun demolarea podului vechi și reconstrucție pod nou pe 4 benzi
  •  Sculeni (RO) – Sculeni (MD)
  •  Oancea (RO) – Cahul (MD)

Construcția unui pod nou la nivel de autostradă:

  •  Ungheni (RO) – Ungheni (MD)

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

16 Feb. 2026, 19:36
 // Categoria: Slider // Autor:  Semionov Arina
16 Feb. 2026, 19:36 // Slider //  Semionov Arina

Agenția Invest Moldova, împreună cu Asociația Investitorilor Străini, a prezentat Studiul 4.0: Impactul Investițiilor Străine Directe asupra Economiei Republicii Moldova, care arată cum capitalul străin contribuie la competitivitatea și integrarea europeană a țării. Potrivit raportului, în 2024, Republica Moldova a atras un flux net de investiții străine de 458,4 milioane USD, menținând un stoc total de 5,471 miliarde USD, semn al încrederii investitorilor în piața locală.

Studiul evidențiază că firmele cu capital străin, deși reprezintă doar 5,7% din totalul întreprinderilor, generează 13,7% din locurile de muncă și 23,2% din cifra de afaceri națională, iar productivitatea acestora este cu aproximativ 74% mai mare decât în firmele locale. În același timp, salariul mediu lunar oferit de aceste companii este cu aproape 93% mai mare decât media în sectorul privat autohton.

Uniunea Europeană continuă să fie principalul partener al Moldovei, 86% din capitalul străin fiind de proveniență europeană, ceea ce confirmă direcția strategică a țării către integrarea în lanțurile valorice ale UE. Autorii studiului subliniază că este nevoie de un cadru coerent de politici publice, care să sporească predictibilitatea mediului de afaceri, să dezvolte infrastructura și să sprijine proiectele cu valoare adăugată ridicată.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

„Investițiile străine directe rămân un pilon esențial pentru creșterea competitivității și consolidarea poziției Republicii Moldova pe piața europeană”, arată raportul.