Porsche 911 Dakar_9
Decizia Emiratele Arabe Unite de a părăsi OPEC lovește direct capacitatea cartelului de a controla piața petrolului, avertizează The Wall Street Journal.
„Ieșirea Emiratelor privează OPEC de unul dintre pilonii-cheie pe care se baza capacitatea organizației de a gestiona piața”, a declarat Jorge Leon, șeful analizei geopolitice la Rystad Energy.
Potrivit acestuia, pierderea unui membru cu o capacitate de producție de aproximativ 4,8 milioane de barili pe zi, dar și cu ambiții de a crește și mai mult extracția, reduce semnificativ influența grupului asupra ofertelor globale.
Datele International Energy Agency arată că retragerea Emiratelor echivalează cu pierderea a circa 13% din capacitatea totală de producție a OPEC, ceea ce slăbește instrumentele prin care organizația reglează piața și prețurile.
Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!
-
11,5 tone de produse potențial periculoase, oprite la vamă înainte să ajungă la consumatori
-
2„Bestia de pe pistă!” Un Boeing 777 a stins luminile la Aeroportul Chișinău
-
3Petrolul scade, bursele cresc după semnale de detensionare din Iran
-
4BNM reconfirmă băncile sistemice și menține rezervele de capital
-
5Războiul din Iran lovește în calorifere! Tariful poate sări oricând, avertizează șeful de la Termoelectrica
