Seceta a topit speranțele țăranilor! Autoritățile le promit motorină cultivatorilor de floarea soarelui

13 Sept. 2023, 15:39
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
13 Sept. 2023, 15:39 // Actual //  bani.md

Cabinetul de miniștri a anunțat că extinde lista beneficiarilor de ajutor extern destinat fermierilor afectați de seceta din anul 2022. Această modificare a Regulamentului privind stabilirea cuantumului de motorină din ajutorul umanitar extern vine în sprijinul cultivatorilor de floarea-soarelui care au resimțit consecințele nefaste ale condițiilor meteorologice aride.

Cu obiectivul de a asigura protecția fermierilor de la insolvabilitate și de a menține aprovizionarea alimentară a consumatorilor din Republica Moldova, viceprim-ministrul Vladimir Bolea a subliniat necesitatea extinderii acestui ajutor și pentru producătorii de floarea-soarelui. Această măsură reflectă angajamentul Guvernului de a sprijini sectorul agricol, unul dintre pilonii esențiali ai economiei naționale.

Conform datelor furnizate de subdiviziunile responsabile din domeniul agricol al autorităților publice locale, aproximativ 165 de mii de hectare au fost însămânțate cu culturi de floarea-soarelui pe parcursul anului 2022. Această cifră ilustrează importanța sectorului agricol în Republica Moldova și necesitatea de a proteja fermierii care s-au confruntat cu dificultăți în cultivarea acestei plante.

Modificarea Regulamentului privind ajutorul umanitar extern vine ca o veste binevenită pentru mulți fermieri care au investit efort și resurse considerabile în cultivarea floarea-soarelui. Motorina oferită ca ajutor va ajuta la menținerea funcționalității utilajelor agricole, ceea ce este crucial pentru continuarea producției și aportul sectorului agricol la economia națională.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

06 Aug. 2026, 16:10
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
06 Aug. 2026, 16:10 // Actual //  Grîu Tatiana

Deficitul de energie electrică prognozat pentru ziua de astăzi a fost redus semnificativ, după ce autoritățile, instituțiile din sectorul energetic și operatorii sistemelor de transport din regiune au identificat volume suplimentare pentru acoperirea consumului.

Potrivit Energocom, sistemul electroenergetic al Republicii Moldova va înregistra un deficit comercial de doar 39 MWh, în intervalul 16:00–17:00. Pentru toate celelalte ore ale zilei, necesarul de energie a fost asigurat prin realocarea volumelor disponibile.

Compania precizează că autoritățile continuă să depună eforturi pentru a garanta alimentarea cu energie electrică, însă situația din regiune rămâne complicată, iar disponibilitatea energiei pe piețele externe este limitată.

În aceste condiții, energia achiziționată, în special în orele de consum maxim, este mult mai scumpă. Energocom avertizează că majorarea costurilor de achiziție va avea, inevitabil, un impact asupra tarifelor plătite de consumatori.

Totodată, compania îi îndeamnă pe cetățeni să consume responsabil energia electrică, în special în intervalul 18:00–23:00, evitând utilizarea simultană a aparatelor electrocasnice cu consum ridicat și reducând risipa de energie. Potrivit Energocom, un consum mai echilibrat poate diminua presiunea asupra sistemului și poate reduce necesitatea unor achiziții suplimentare de energie la prețuri ridicate.