Benzină și motorină mai scumpe la început de săptămână

23 Oct. 2023, 12:21
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
23 Oct. 2023, 12:21 // Actual //  bani.md

Vești proaste pentru șoferii, deoarece prețurile carburanților cunosc o creștere semnificativă începând de mâine. Conform informațiilor furnizate de Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică, prețul benzinei va atinge 24,02 lei pentru un litru, în timp ce motorina va fi vândută cu 23,72 lei pentru un litru.

Această creștere a prețurilor reprezintă o majorare de 11 bani pentru un litru de benzină și de 13 bani pentru un litru de motorină. Această schimbare semnificativă în prețurile carburanților va avea un impact asupra cheltuielilor zilnice ale șoferilor și poate afecta transportul și mobilitatea în ansamblu.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

09 Iul. 2025, 12:06
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
09 Iul. 2025, 12:06 // Actual //  Ursu Victor

Centrul Național Anticorupție (CNA) și procurorii desfășoară noi acțiuni de urmărire penală în dosarul legat de incendiul devastator din luna mai, produs la mansarda unui bloc locativ de pe strada Tudor Vladimirescu 75/1 din orașul Durlești. În această dimineață, ofițerii anticorupție efectuează percheziții la domiciliul și birourile proprietarului companiei responsabile de construcția imobilului, fiind ridicați purtători de informații și probe relevante pentru cauză.

Acțiunile au loc în contextul unei anchete mai ample, declanșate în urma suspiciunilor privind infracțiuni conexe corupției comise în procesul de autorizare, construcție și recepție finală a blocului afectat de incendiu. Până în prezent, 13 persoane au fost percheziționate, printre care: angajați ai Primăriei Durlești, specialiști ai ÎM Chișinăuproiect, foști angajați ai Agenției pentru Supraveghere Tehnică, ex-angajați ai Direcției Situații Excepționale, diriginte de șantier, proiectant, responsabil tehnic, beneficiarul și proprietarul terenului și alte persoane implicate în procesul de autorizare și execuție a lucrărilor.

În baza probelor acumulate, organul de urmărire penală al CNA a emis acte de recunoaștere în calitate de bănuit pentru 10 persoane. Ancheta este în desfășurare și vizează identificarea completă a întregului lanț de responsabilități care au dus la aprobarea și realizarea unei construcții susceptibile de grave nereguli tehnice și administrative.

Reamintim că incendiul din luna mai a afectat grav mansarda blocului, punând în pericol viața locatarilor și expunând grave deficiențe în supravegherea lucrărilor. Autoritățile investighează dacă neregulile admise în procesul de construcție au contribuit la producerea tragediei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO