Businessul petrolier din Bulgaria al rușilor! În joc vor să intre azerii

26 Dec. 2023, 17:41
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
26 Dec. 2023, 17:41 // Actual //  bani.md

Ambasadorul Azerbaidjanului în Bulgaria, Huseyn Huseynov, a transmis, într-un interviu acordat “Euronews Bulgaria”, că Azerbaidjanul rămâne receptiv la luarea în considerare a achiziționării rafinăriei de petrol Lukoil Neftohim Burgas din Bulgaria, scrie Novinite. Cu toate acestea, deocamdată, nu a existat nicio propunere concretă înaintată pentru a fi luată în considerare, după cum a declarat ambasadorul. Comentariile sale au fost reluate în ultimele zile în diverse instituții media din Azerbaidjan, Rusia și Ucraina.

În ciuda înființării unui birou al companiei petroliere de stat azere SOCAR la Sofia la începutul acestui an, ambasadorul Huseynov a subliniat necesitatea unei propuneri specifice din partea Sofiei, care să detalieze termenii și condițiile, pentru a fi luată în considerare cu seriozitate de SOCAR și de statul azer.

Contextul acestei posibile achiziții provine din decizia Bulgariei de a limita treptat importurile de petrol rusesc. Acest demers legislativ al parlamentului bulgar vizează reducerea utilizării țițeiului rusesc în rafinăria Lukoil la 80% până la sfârșitul anului 2023, urmată de o încetare completă în octombrie 2024. În plus, Bulgaria a impus un impozit de 60% pe profit pentru rafinăria Burgas, oferind o reducere la 15% după vânzarea activelor.

Ministrul de finanțe Asen Vassilev dezvăluise anterior intenția Lukoil Neftohim de a vinde cea mai mare rafinărie din Europa de Sud-Est, situată la Burgas. Rafinăria necesită o investiție de 500 de milioane de euro pentru modernizare, în special pentru a procesa varietăți de petrol mai ușoare, altele decât cele rusești.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

01 Ian. 2026, 13:43
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
01 Ian. 2026, 13:43 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Comisia Națională a Pieței Financiare (CNPF) a constatat existența unei practici comerciale înșelătoare la o unitate de schimb valutar a BC „Victoriabank” SA, în urma unui control inopinat privind respectarea obligațiilor de informare corectă a consumatorilor.

Constatările au stat la baza unei Hotărâri din 11 noiembrie 2025, care a fost menținută de Consiliul de Administrație al CNPF în ședința din 30 decembrie 2025, după respingerea cererii prealabile depuse de bancă. Controlul a vizat modul de afișare a cursurilor de schimb valutar pe panourile de reclamă.

Potrivit CNPF, pentru valuta românească (RON), cursurile de cumpărare și vânzare erau afișate fără separarea clară a numărului întreg de zecimale, spre deosebire de celelalte valute, situație calificată drept omisiune înșelătoare, susceptibilă de a induce în eroare consumatorii.

Autoritatea subliniază că remedierea ulterioară a neconformității și lipsa unui impact major nu înlătură răspunderea pentru încălcarea legislației privind protecția consumatorilor, motiv pentru care măsurile dispuse au fost menținute.

 În perioada 18–24 septembrie 2025, CNPF a efectuat controale inopinate la 48 de unități de schimb valutar din mai multe raioane și municipii ale țării, depistând abateri la șapte unități, inclusiv neconcordanțe între cursurile afișate și cele aplicate, precum și lipsa delimitării clare a zecimalelor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII