Surprizele fiscului în 2024! Principalele modificări pentru veniturile de la bugetul public național

02 Ian. 2024, 12:53
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
02 Ian. 2024, 12:53 // Actual //  bani.md

Serviciul Fiscal de Stat a operat mai multe modificări în administrarea veniturilor bugetare pentru anul 2024, stabilite prin Modul de achitare și evidență a plăților la bugetul public național prin sistemul trezorerial al Ministerului Finanțelor.

Astfel, principalele modificări care intră în vigoare începând cu 1 ianuarie 2024 sunt :

  1. Excluderea Taxei de Portabilitate a Numerelor (codul ECO 142392):
    • Această taxă va fi eliminată, simplificând procesul de administrare a plăților la bugetul public național.
  2. Defalcare a taxelor pentru resursele naturale (codurile ECO 114611, 114612 și 114614):
    • Taxele pentru resursele naturale se vor vira integral la bugetul de stat.
    • Aceste resurse naturale vor fi defalcate în proporție de 50% la bugetul de stat și 50% la bugetul local, în funcție de locul amplasării acestora.
  3. Virarea taxei pe valoarea adăugată (TVA) și accizelor:
    • Contribuabilii, cu excepția celor înregistrați în UTA Găgăuzia, vor vira TVA și accizele la bugetul de stat, la codurile IBAN corespunzătoare localității 0100.
    • Contribuabilii înregistrați în UTA Găgăuzia vor vira TVA și accizele la bugetul central al UTA Găgăuzia, la codurile IBAN corespunzătoare localității 9601.
  4. Virarea amenzilor la bugetul de stat:
    • Amenzi corespunzătoare anumitor coduri ECO se vor vira la bugetul de stat, la codurile IBAN corespunzătoare localității 0100.
  5. Achitarea contribuțiilor la fondurile asigurării obligatorii de asistență medicală:
    • Primele de asigurare obligatorie de asistență medicală, amenzile aplicate de către Serviciul Fiscal de Stat și amenzile contravenționale se vor achita în fondurile asigurării obligatorii de asistență medicală, la codurile IBAN corespunzătoare localității 0100.

Aceste modificări au ca scop optimizarea și eficientizarea proceselor de colectare a veniturilor bugetare, asigurând o gestionare mai transparentă și coerentă a resurselor financiare ale statului în anul 2024.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

17 Nov. 2025, 17:54
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
17 Nov. 2025, 17:54 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Dolarul american, considerat mult timp coloana vertebrală a finanțelor globale, își pierde treptat dominanța. Potrivit datelor Fondului Monetar Internațional (FMI), ponderea dolarului în rezervele valutare globale a scăzut la puțin peste 56% la mijlocul anului 2025, cel mai scăzut nivel în ultimele decenii, după ce la începutul secolului depășea 70%.

Experții Best Brokers subliniază că această scădere nu înseamnă că dolarul se prăbușește, ci reflectă o diversificare tot mai accentuată a rezervelor băncilor centrale. În ultimele decenii, băncile au adăugat euro, yen, aur și alte monede pentru a-și diminua riscurile, pe fondul tensiunilor geopolitice și a sancțiunilor americane care au demonstrat cât de mult poate fi folosit dolarul ca instrument politic și economic.

În paralel, alte monede și-au consolidat poziția: euro a crescut de la 18% la peste 21%, iar lira sterlină a ajuns la 4,8% din rezervele globale. Monedele netradiționale, inclusiv yuanul chinezesc, dolarul canadian și australian, au ajuns la o pondere de 22,5% în 2025, dublu față de 2000, semnalând o tendință clară de diversificare.

Factorii principali care au influențat scăderea dolarului includ criza financiară globală din 2008, pandemia de COVID-19, războiul din Ucraina și retorica de dedolarizare promovată de unele țări emergente. Experții Bitfinex și Noelle Acheson, autoarea cărții „Crypto Is Macro Now”, susțin că investitorii și băncile centrale devin mai precauți și caută alternative mai stabile pentru rezervele lor.

Deși dolarul își menține poziția dominantă, analistii avertizează că această scădere discretă, dar constantă, poate marca începutul unei reconfigurări a sistemului financiar global.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII