Sumă uriașă pentru fermieri! Statul garantează banii

13 Mart. 2024, 16:53
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
13 Mart. 2024, 16:53 // Actual //  bani.md

Un mecanism de creditare de urgență este pe cale să fie implementat pentru a sprijini producătorii de cereale în acoperirea cheltuielilor necesare pentru lucrările agricole din această primăvară. La ședința Comisiei Agricultură și Industrie Alimentară, a fost discutat un proiect de lege inițiat de deputatul PAS, Alexandr Trubca, care vizează acordarea de credite agricultorilor cu gaj acordat de stat.

„Este vorba de creditele de  500 de mii de lei și 1,6 milioane de lei. Sunt sumele care au fost convenite anterior în discuțiile cu fermierii. Sumele exacte vor stabilite de către Ministerul Agriculturii”, a punctat Trubca.

Proiectul vine ca răspuns la multiplele provocări cu care se confruntă producătorii agricoli din sectorul cerealic, inclusiv seceta din anii anteriori și schimbările logistice cauzate de conflictul militar dintre Federația Rusă și Ucraina. Aceste probleme au dus la scăderea prețurilor la cereale pe piața internațională, creșterea costurilor pentru inputurile agricole și logistica de export, punând agricultorii în situația de a fi în pericol de insolvabilitate.

Președintele Comisiei Agricultură și Industrie Alimentară, Alexandr Trubca, a subliniat importanța acestui proiect de lege pentru evitarea compromiterii procesului de însămânțare și recoltare în anul 2024. Proiectul propune interzicerea executării sumelor primite de agricultori de la creditorii lor pentru acoperirea datoriilor anterioare.

Potrivit proiectului, Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare, în colaborare cu Organizația pentru Dezvoltarea Antreprenoriatului, va stabili suma, modalitatea de acordare, utilizare și rambursare a creditelor destinate agricultorilor.

Proiectul de lege urmează să fie supus dezbaterii în cadrul ședinței plenare a Parlamentului, în speranța de a oferi sprijin necesar agricultorilor pentru a face față provocărilor din sectorul agricol.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

02 Dec. 2025, 17:45
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
02 Dec. 2025, 17:45 // Actual //  Ursu Victor

Președinta Maia Sandu a comentat scandalurile recente din spațiul public, inclusiv cazul TUCS și consumul de droguri, în cadrul conferinței de presă de după ședința Consiliului Suprem de Securitate. Șefa statului a declarat că nu are informații despre demisii la Centrul pentru Protecția și Promovarea Securității Republicii (CPPSR) în legătură cu scandalul TUX, așa cum s-a vehiculat în presă.

„Nu cred că a demisionat cineva. Eu nu sunt la curent că cineva de la SPPS ar fi plecat din cauza scandalului TUX. Știu că sunt oameni care sunt anchetați și acești oameni urmează să aștepte finalizarea procesului, iar dacă se fac vinovați, să fie sancționați. Sunt și din alte instituții publice, din păcate”, a declarat Maia Sandu.

Președinta a mai precizat că subiectul nu a fost discutat în mod specific în ședința CSS de astăzi, însă a fost analizată situația privind securitatea cibernetică și măsurile necesare pentru prevenirea fraudelor digitale, inclusiv a schemelor similare cu TUCS.

„Agenția pentru Securitate Cibernetică ne-a informat că există mijloace prin care această agenție poate să sisteze activitatea unor scheme foarte repede, nu după ce are loc frauda, cum se întâmplă astăzi. În unele state europene, activitatea unor astfel de scheme poate fi oprită în jumătate de oră. Asta este una dintre soluții”, a explicat Sandu.

Dosarul „Tux” a intrat în atenția opiniei publice la începutul lunii noiembrie, când cinci persoane – inclusiv cei considerați liderii operațiunii, Antonina și Valentin Samoilă – au fost reținute pentru 72 de ore.

Potrivit investigației PCCOCS, platforma TUX ar fi funcționat ca o schemă piramidală, operând prin companii intermediare, conturi off-shore și mecanisme menite să ascundă originea banilor. Rulajul total atribuit acestei platforme în Republica Moldova este estimat la aproximativ 48 de milioane de euro, o sumă care o plasează printre cele mai mari scheme de acest gen investigate în ultimii ani.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII