Ora de Live cu Traian de la Castel Mimi, unde va avea loc o cină la lumina lumânărilor, dedicată Orei Pământului

21 Mart. 2024, 17:01
 // Categoria: Slider // Autor:  MD Bani
21 Mart. 2024, 17:01 // Slider //  MD Bani

Colegul nostru, Traian Stoianov, a mers la Castel Mimi, acolo unde duminică va avea loc un eveniment exclusiv în ţara noastră. Pentru câteva ore, toate aparatele electrice şi lumina va fi deconectată la Castel Mimi, iar locul becurilor LED va fi luat de zeci de lumânări de diferite dimensiuni.

Evenimentul care va fi organizat în data de 24 martie, începând de la ora 19.00, se aliniază mişcării internaţionale prin care se doreşte economisirea energiei electrice şi reducerea emisiilor de carbon în atmosferă.

„În curtea castelului se vor stinge toate luminile, chiar și în restaurant, iar drumul pe care vor merge oaspeţii va fi ghidat de lumânări, chiar de la intrarea Castelului. În restaurantul „Bufnița Albă” oaspeții vor fi așteptați cu un pahar de spumant de la Castel Mimi, ca un bun venit”, susţine Tudor.

Cina enograstronomică cu bucate delicioase şi vin select va fi întreţinută cu muzică live, interpretată la harpă, la lumina lumânărilor.

„Pe lângă atmosfera de poveste care va fi aici, bucătarii noștri au făcut și un meniu atent selectat. Fiecare fel de bucate va fi servit cu un pahar de vin. Spre exemplu starterul, tartar de somon, va fi servit cu un Sauvignon Blanc 2022. La antre vom avea risotto cu ciuperci, servit cu Rose de Bulboaca. Felul principal este iepure cu fistic, cu un pahar de vin Rara Neagră, din soi de viță autohton. La desert vom avea parfait de halva cu pomuşoare de pădure, servit cu Vişinată Domnească”, spune Anastasia.

Detalii despre eveniment şi preţuri aflaţi la numărul de telefon 062 00 1893

Realitatea Live

17 Feb. 2026, 17:23
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
17 Feb. 2026, 17:23 // Actual //  Ursu Victor

Guvernarea a amânat intrarea în vigoare a noilor reguli privind cetățenia, oferind un răgaz celor care nu au reușit să-și perfecteze actele până la 18 ani. Totuși, prevederea-cheie a fost păstrată: certificatul de naștere nu va constitui dovadă a cetățeniei la majorat, ceea ce menține riscul ca unii tineri să se confrunte în continuare cu blocaje la obținerea buletinului.

Astfel, tinerii care nu și-au perfectat actele de identitate până la 18 ani ar putea beneficia de un moratoriu timp de doi ani. Partidul „Acțiune și Solidaritate” a înregistrat un proiect în Parlament, în care stipulează că persoanele respective nu vor fi supuse procedurii de recunoaștere a cetățeniei până pe 1 ianuarie 2028, scrie REALITATEA.MD.

Dacă vor fi adoptate, reglementările vor viza persoanele născute după 27 august 1991. La data nașterii, cel puțin unul dintre părinți era cetățean moldovean, nu a săvârșit crime de război, militare sau împotriva umanității, nu a fost implicată în activitate teroristă, nu desfășoară activitate care periclitează securitatea statului și nu a fost inclusă în categoria persoanelor în privința cărora au fost aplicate măsuri restrictive internaționale la care Republica Moldova s-a aliniat sau care au fost aplicate de Republica Moldova.

De asemenea, prevederile propuse stabilesc că nu se va cere dovada cunoașterii limbii române pentru persoanele născute și domiciliate permanent pe teritoriul Republicii Moldova, care acestea vor recunoașterea cetățeniei și se încadrează în condițiile legale pentru a fi recunoscute drept apatrizi. Ar putea fi scutiți de examene și solicitanții care au cel puțin unul dintre părinți cetățean moldovean, la data nașterii.

„Pentru persoanele care nu și-au formalizat cetățenia prin obținerea actelor de identitate și, respectiv, nu pot face dovada cetățeniei pentru că au ignorat această oportunitate, autoritățile au obligația de a facilita exercitarea dreptului, dar statul nu poate impune cetățenia fără manifestarea de voință a individului”, precizează autorii proiectului de modificare a legii.

Articolele din noua lege a cetățeniei au ajuns subiect de scandal, după ce deputații Vasile Costiuc și Sergiu Stefanco au relatat despre un tânăr de 20 de ani, care a devenit apatrid pentru că nu și-a perfectat până la majorat buletinul de identitate. Bărbatul este născut în Republica Moldova, are părinți moldoveni și certificat de naștere valid.

Legea prevede că dovada cetățeniei poate fi făcută prin certificat de naștere doar în cazul minorilor. Pe de altă parte, nu este menționat că dacă persoana nu și-a perfectat buletinul de identitate, acesteia îi poate fi retrasă cetățenia.

Reglementările mai stabilesc că persoana care are cel puțin unul dintre părinți moldoveni devine cetățean al țării noastre în momentul nașterii. Conform Constituției statutul nu îi poate fi retras în mod arbitrar.

După izbucnirea scandalului, „Partidul Nostru” și „Democrația Acasă” au anunțat înregistrarea proiectelor privind modificarea reglementărilor. PAS a invocat problema în aplicarea legii, nu în prevederile aprobate.

Șeful Agenției Servicii Publice, Mircea Eșanu, susținea că în Moldova sunt circa 26.000 de persoane care nu au perfectate acte de identitate. Conform oficialului, peste 80% dintre cererile de obținere a cetățeniei Republicii Moldova sunt depuse de persoane din regiunea transnistreană, Rusia și Ucraina.
Eșanu a pasat responsabilitatea pentru scandalul privind legea cetățeniei pe guvernare, menționând că modificările la lege, adoptate în 2025, de fapt au impus mecanisme suplimentare de stabilire a identității.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!