Cea mai mare bancă din Italia scoate securea concedierilor

24 Oct. 2024, 13:31
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
24 Oct. 2024, 13:31 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Intesa Sanpaolo, cea mai mare bancă din Italia, a anunţat că intenţionează să taie aproape 10% din forţa sa de muncă, pentru a reduce costurile şi a accelera transformarea sa digitală, scrie FT, citat de Ziarul Financiar.

Creditorul a declarat că a ajuns la un acord cu sindicatele pentru a reduce 9 000 de locuri de muncă pe bază voluntară în următorii trei ani – inclusiv 4 000 de pensionări anticipate – care vor permite Intesa să economisească 500 de milioane de euro în fiecare an începând cu 2028.

De asemenea, compania a declarat că va înregistra cheltuieli de 350 de milioane EUR în trimestrul al patrulea al acestui an în legătură cu programul de concedieri, dar a adăugat că acest lucru nu va afecta venitul net de 8,5 miliarde EUR pe care îl vizează pentru 2024. Intesa a declarat în raportul său anual pentru 2023 că are 94 368 de angajaţi. Intesa urmează să anunţe săptămâna viitoare rezultatele pe trimestrul al treilea.

Creditorii au redus numărul de locuri de muncă, deoarece clienţii folosesc din ce în ce mai mult serviciile bancare online, iar companiile nu mai au nevoie de reţele extinse de sucursale.

Intesa a declarat că pachetul de plecare pentru angajaţi va „permite schimbarea generaţională fără costuri sociale, datorită şi investiţiilor semnificative în tehnologie”.

Reorganizarea face parte dintr-un plan de afaceri 2022-25 mai amplu al Intesa, care prevede procese raţionalizate şi o mai mare eficienţă.

Intesa a declarat că va oferi pachetul de măsuri de retragere tuturor angajaţilor săi, inclusiv managerilor. Reducerile de personal, care vor duce la închiderea unui număr nespecificat de sucursale bancare, se vor concentra în principal asupra personalului italian al Intesa.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

17 Apr. 2026, 14:31
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
17 Apr. 2026, 14:31 // Au Bani //  Grîu Tatiana

Sistemul de asigurări sociale a acumulat un surplus de peste 1,2 miliarde de lei în primele trei luni ale anului 2026, potrivit datelor Casei Naționale de Asigurări Sociale.

În total, în buget au intrat 14,38 miliarde de lei, adică circa 28% din planul anual. Contribuțiile de asigurări sociale au adus 7,01 miliarde de lei, în creștere cu 608,8 milioane de lei sau 9,5% față de aceeași perioadă a anului trecut.

Alte venituri au însumat 246,1 milioane de lei, dintre care cea mai mare parte, adică 243,8 milioane de lei, provine din impozitul unic achitat de rezidenții parcurilor IT, în creștere cu 29,9% față de anul trecut.

În același timp, transferurile de la bugetul de stat au constituit 7,12 miliarde de lei. Din această sumă, 4,66 miliarde de lei au fost direcționate pentru plata prestațiilor sociale, iar 2,45 miliarde de lei  s-au folosit pentru acoperirea deficitului de venituri proprii.

Cheltuielile totale au ajuns la 13,14 miliarde de lei, în creștere cu 767,6 milioane de lei sau 6,2% față de perioada similară a anului trecut, majoritatea fiind alocate pentru pensii și alte prestații sociale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!