Alimentul nesănătos pe care noi îl mâncăm aproape zilnic fără să ştim

07 Mart. 2023, 10:07
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
07 Mart. 2023, 10:07 // Actual //  bani.md

Știrea cu plăcintele cu brânză, care nu au brânză a bulversat puternic societatea moldovenească. Dacă vă sperie plăcintele cu ”brânză” din ulei de palmier, în zădar vă speriați. Totul abia începe, constată economistul Veaceslav Ioniță.

Uleiul de palmier este Campionul producției la nivel global.

Producția anuală a ajuns la 75 milioane tone, cea ce înseamnă un consum mediu pe glob de 9,2 kg pe cap de locuitor.

Moldova cu importurile sale de 1,6-1,8 mii tone anual, are un consum mediu de 0,9 kg pe cap de locuitor. Aici trebuie să adăugăm și produsele alimentare importate, care deja conțin ulei de palmier și atunci, ajungem la maxim 2-3 kg pe cap de locuitor.

Astfel Moldova la acest capitol doar descoperă lumea Uleiului de Palmier, având un consum mediu de 3-4 ori mai mic decât media globală.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

08 Mai 2026, 13:22
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
08 Mai 2026, 13:22 // Actual //  Grîu Tatiana

Criza politică din România pune presiune tot mai mare pe economie, iar leul a ajuns cea mai slabă monedă din Europa Centrală și de Est. După căderea Guvernului Bolojan și destrămarea coaliției de guvernare, moneda românească a înregistrat cea mai abruptă depreciere din istorie, în timp ce dobânzile la împrumuturi au rămas cele mai ridicate din regiune.

Analiștii economici susțin că instabilitatea politică a afectat direct încrederea piețelor financiare. PSD a ieșit de la guvernare, s-a aliat cu AUR și a susținut moțiunea de cenzură care a dus la demiterea Executivului. În acest context, presiunea asupra leului s-a accentuat, iar Banca Națională a României a fost nevoită să intervină din rezervele valutare pentru a menține cursul sub pragul de 5,1 lei pentru un euro.

Potrivit analiștilor de la Erste Bank, „instabilitatea politică în creștere cântărește greu în piață”, în condițiile în care cursul valutar continuă să urce, iar dobânzile se mențin peste 7%.

Deprecierea monedei românești începe deja să fie resimțită de populație. Cum România depinde în mare măsură de importuri, scumpirile afectează aproape toate domeniile – de la alimente și chirii, până la automobile și credite bancare. La casele de schimb valutar, euro a ajuns să fie vândut cu aproximativ 5,25 lei, un nivel record pentru piața românească.

Economiștii avertizează că inflația ar putea crește cu încă două procente din cauza evoluției cursului valutar. Ratele la creditele în euro au început deja să crească, iar chiria pentru un apartament cu două camere s-a majorat într-o singură săptămână cu peste 80 de lei.

Oficialii BNR recunosc că banca centrală poate doar să limiteze efectele, nu să rezolve cauza problemelor. „Încercăm să gestionăm situația cu toate resursele și armele pe care le avem la dispoziție, dar răspunsurile sunt în altă parte, nu sunt la Banca Națională”, au transmis reprezentanții instituției.

Îngrijorările se extind și în rândul agențiilor internaționale de rating. Standard & Poor’s a avertizat că România riscă o retrogradare a ratingului de țară, ceea ce ar duce la împrumuturi mai scumpe pentru stat și, implicit, la noi presiuni fiscale asupra populației. Și Fitch Ratings și-a exprimat temerile privind deteriorarea situației fiscal-bugetare pe fondul crizei politice.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!