BNM ține în frâu leul scump! Rata de bază menținută la 21,5% anual

08 Nov. 2022, 17:20
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  bani.md
08 Nov. 2022, 17:20 // Bănci şi Finanţe //  bani.md

Banca Națională a Moldovei, în decizia de politică monetară, a menținut rata de bază la 21,5% anual, în ședința Consiliului de Administrație.

La creditele overnight, rata se menține la nivelul de 23,50 la sută anual, iar la depozitele overnight, la nivelul de 19,50 la sută anual.

La prezentarea Raportului Inflației din luna august guvernatorul BNM, Octavian Armașu declara că cel mai înalt nivel al inflație va fi atins în lunile octombrie – noiembrie – 34,7%.

„În trimestrul trei și patru al anului va fi vârful inflației. Este vorba de lunile octombrie și noiembrie după care inflația va merge pe un trend descendent. Important să nu apară șocuri noi. Alimentele și prețurile reglementate vor fi elementele care vor influența inflația. Deciziile de politică monetară au menirea să tempereze ritmul de creștere a prețurilor, dar nu și reducerea lor. Deciziile BNM sunt pentru a reduce inflația în orizontul de prognoză de 5% plus, minus 1,5%”, a punctat guvernatorul.

Realitatea Live

13 Ian. 2026, 09:58
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
13 Ian. 2026, 09:58 // Actual //  Grîu Tatiana

Mai multe gospodării au beneficiat de compensații la încălzire în luna decembrie. Potrivit datelor Ministerului Muncii și Protecției Sociale, numărul beneficiarilor a crescut cu aproximativ 2,1% față de luna noiembrie.

Ministra Natalia Plugaru a anunțat că, dacă în noiembrie au primit sprijin 605 538 de gospodării, în decembrie cifra a urcat la 618 339, ceea ce înseamnă 12 801 gospodării în plus. Plata compensațiilor a început deja atât prin poștă, cât și prin cardurile sociale, iar cei care au ales transferul bancar au primit banii încă de vineri.

„Numărul a crescut pentru că unele persoane nu au reușit să se înregistreze în noiembrie, dar au făcut-o ulterior”, a explicat ministra.

Potrivit acesteia, procesul de înregistrare rămâne deschis, iar cetățenii care întrunesc criteriile vor primi compensația din luna în care se califică.

„Oamenii se pot înregistra în continuare și vor primi sprijinul începând cu luna în care îndeplinesc condițiile”, a precizat Natalia Plugaru.

Ministra a mai spus că, deocamdată, valoarea compensațiilor nu va fi modificată, chiar dacă sunt discutate posibile ajustări ale tarifelor la gaz.

Din totalul gospodăriilor care primesc sprijin, circa jumătate beneficiază de compensația maximă – 1 000 de lei pentru încălzirea cu lemne și 800 de lei pentru celelalte forme de încălzire.

Programul de compensații va continua până în martie 2026, iar sumele acordate variază între 500 și 1 000 de lei, în funcție de nivelul de vulnerabilitate energetică.