Bugetul sângerează! Moldova începe anul 2025 cu un deficit de peste 3 miliarde de lei

28 Mart. 2025, 14:46
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
28 Mart. 2025, 14:46 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Execuția bugetului de stat în primele două luni ale anului 2025 s-a soldat cu un deficit de 3,079 miliarde de lei, evidențiind decalajul  între venituri și cheltuieli.

Potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor, veniturile totale ale bugetului de stat au constituit 10,226 miliarde de lei, dintre care cea mai mare parte – 10,168 miliarde de lei – au fost venituri generale și colectate, în timp ce doar 57,6 milioane de lei au provenit din proiecte finanțate din surse externe.

Pe de altă parte, cheltuielile și activele nefinanciare ale bugetului s-au ridicat la 13,305 miliarde de lei, înregistrând o creștere de 9,4% comparativ cu perioada similară a anului trecut – adică cu 1,139 miliarde de lei mai mult.

Deficitul de peste 3 miliarde de lei a fost finanțat preponderent din surse interne, în sumă de 3,367 miliarde de lei. În schimb, sursele externe au înregistrat un sold negativ de -251,7 milioane de lei, iar modificarea soldului mijloacelor bănești a contribuit negativ cu -36,2 milioane de lei.

La finalul lunii februarie 2025, soldurile mijloacelor bănești în conturile bugetului de stat s-au cifrat la 6,138 miliarde de lei, din care aproape 894 milioane de lei sunt legate de proiecte finanțate din surse externe.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

06 Aug. 2026, 15:53
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
06 Aug. 2026, 15:53 // Actual //  Ursu Victor

Republica Moldova își asigură necesarul de energie electrică în orele de seară prin achiziții de pe piață, nu prin livrări din producția României. Precizarea a fost făcută de premierul în exercițiu, Ilie Bolojan, întrebat dacă Bucureștiul va limita exporturile de electricitate către Republica Moldova în perioadele de consum maxim.

Șeful Guvernului de la București a explicat că România se confruntă, la rândul său, cu un deficit de electricitate în orele de seară și devine importator net. Energia cumpărată de Republica Moldova poate tranzita teritoriul românesc, fără să provină însă din producția României.

„Republica Moldova își asigură necesarul din importuri, dar nu din importuri din România, ci de pe piață, pentru că seara avem și noi un deficit pe care îl acoperim din importuri. Sigur, energia electrică tranzitează România, dar noi suntem importatori neți la ceas de seară”, a declarat Ilie Bolojan.

Premierul român a precizat că prețul achitat pentru electricitate depinde de modul în care aceasta a fost contractată. Energia cumpărată în baza unor contracte încheiate anterior poate avea un preț mai redus, în timp ce achizițiile realizate în regim de urgență sunt influențate de cotațiile ridicate de pe piață.

„Dacă sunt contracte făcute anterior, prețurile sunt mult mai mici. Dacă sunt contracte încheiate ad-hoc în această perioadă, adică se cumpără direct ceea ce este disponibil pe piață, pe fondul deficitului de energie, în mod evident prețurile au crescut”, a explicat Bolojan.

În conferința de presă de astăzi la care a fost prezentată politica fiscală, premierul Vasile Tofan a avertizat că există riscul unor deconectări de energie electrică în orele de vârf, pe fondul deficitului regional și al posibilităților limitate de import. Șeful Guvernului le-a cerut cetățenilor să reducă consumul, în special între orele 19:00 și 23:00.

Tofan a recomandat ca folosirea mașinilor de spălat, cuptoarelor electrice, fiarelor de călcat și aparatelor de aer condiționat să fie transferată înainte de ora 19:00 sau după ora 23:00.

Premierul a criticat și consumul comercial din Chișinău, unde, potrivit lui, prea multe firme mențin aprins iluminatul decorativ.

„Ieri mergeai prin Chișinău, parcă erai la discotecă. Prea multe lumini aprinse. Trebuie să fie un pic de bun-simț, trebuie să le stingem. Nu este un semnal bun când Chișinăul arde ca Las Vegas”, a declarat Vasile Tofan.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!