Bulgarii au măturat de la Sofia 70 de diplomați ruși cu tot cu familii

03 Iul. 2022, 21:12
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
03 Iul. 2022, 21:12 // Actual //  bani.md

Şaptezeci de diplomaţi ruşi şi familiile lor au părăsit Bulgaria după ce această ţară a anunţat expulzarea lor în baza unor suspiciuni de spionaj, relatează Agerpres, conform dpa.

Autoritățile de la Sofia au expulzat diplomaţii ruşi miercuri, fixându-le până duminică termen pentru a se întoarce în Rusia.

Persoanele au fost  identificate ca reprezentând „o ameninţare pentru securitatea naţională” a Bulgariei.

Ca represalii, Rusia a ameninţat că îşi va închide ambasada de la Sofia, care ar deveni astfel prima ambasadă rusă închisă într-o ţară a UE.

Premierul bulgar Kiril Petkov a acuzat-o pe ambasadoarea rusă Eleonora Mitrofanova de susţinerea moţiunii de cenzură împotriva lui.
Petkov, rămas interimar, a fost demis săptămâna trecută prin moţiune de cenzură, iar preşedintele Rumen Radev ar urma să-i încredinţeze încă o dată mandatul de a forma guvernul, înaintea convocării din nou a anticipatelor. Dar socialiştii bulgari, care au făcut parte din coaliţia lui Petkov, l-au acuzat pe acesta că a luat singur decizia de a expulza diplomaţii ruşi, pe care ei o consideră nejustificată, şi au anunţat că din acest motiv nu vor susţine un nou guvern condus de actualul premier.

Ambasadoarea Rusiei la Sofia, Eleonora Mitrofanova, a remis joi către MAE bulgar o notă diplomatică în care cerea ca până vineri la prânz Bulgaria să revină asupra expulzării diplomaţilor ruşi. În caz contrar, a mai transmis Mitrofanova, conform MAE bulgar, ea va cere Moscovei să ia în calcul închiderea completă a ambasadei ruse de la Sofia.

Realitatea Live

06 Oct. 2025, 10:49
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
06 Oct. 2025, 10:49 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Vârsta medie a investitorilor în valorile mobiliare de stat este de 42 de ani, categoria dominantă fiind 36–45 de ani, cu o preferință pronunțată pentru obligațiunile cu maturități de 1 și 2 ani. Majoritatea investitorilor provin din mediul urban, iar Chișinăul rămâne centrul principal al subscrierilor, potriviti informațiilor Ministerului Finanțelor.

Un alt indicator important ține de fidelitatea investitorilor: 55% dintre participanți au revenit la cel puțin două emisiuni, generând aproape 80% din volumul total investit. Printre cazurile notabile se numără cel mai în vârstă investitor, în vârstă de 84 de ani, care a plasat 200.000 lei în VMS, demonstrând că aceste instrumente atrag un spectru larg de profiluri, iar cel mai tânăr investitor are 18 de ani și a plasat 20 de mii de lei.

Obligațiunile pentru doi ani au atras cei mai multe investiții de 290 de milioane de lei, cu o pondere de 45% din totalul investițiilor. 76% sun investitori din  mediul urban

De asemenea, luna martie 2025 a fost cea mai activă, cu peste 1.700 de tranzacții realizate de peste 1.100 de investitori, iar Chișinăul domină cu 1360 de investitori și o sumă de 422 de milioane de lei.

Pentru trimestrul IV 2025, Ministerul Finanțelor a publicat deja calendarul subscrierilor prin platforma eVMS.md, unde investitorii vor putea opta pentru obligațiuni cu maturități de 2, 3 sau 4 ani, în funcție de obiectivele lor financiare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII