Businessul petrolier din Bulgaria al rușilor! În joc vor să intre azerii

26 Dec. 2023, 17:41
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
26 Dec. 2023, 17:41 // Actual //  bani.md

Ambasadorul Azerbaidjanului în Bulgaria, Huseyn Huseynov, a transmis, într-un interviu acordat “Euronews Bulgaria”, că Azerbaidjanul rămâne receptiv la luarea în considerare a achiziționării rafinăriei de petrol Lukoil Neftohim Burgas din Bulgaria, scrie Novinite. Cu toate acestea, deocamdată, nu a existat nicio propunere concretă înaintată pentru a fi luată în considerare, după cum a declarat ambasadorul. Comentariile sale au fost reluate în ultimele zile în diverse instituții media din Azerbaidjan, Rusia și Ucraina.

În ciuda înființării unui birou al companiei petroliere de stat azere SOCAR la Sofia la începutul acestui an, ambasadorul Huseynov a subliniat necesitatea unei propuneri specifice din partea Sofiei, care să detalieze termenii și condițiile, pentru a fi luată în considerare cu seriozitate de SOCAR și de statul azer.

Contextul acestei posibile achiziții provine din decizia Bulgariei de a limita treptat importurile de petrol rusesc. Acest demers legislativ al parlamentului bulgar vizează reducerea utilizării țițeiului rusesc în rafinăria Lukoil la 80% până la sfârșitul anului 2023, urmată de o încetare completă în octombrie 2024. În plus, Bulgaria a impus un impozit de 60% pe profit pentru rafinăria Burgas, oferind o reducere la 15% după vânzarea activelor.

Ministrul de finanțe Asen Vassilev dezvăluise anterior intenția Lukoil Neftohim de a vinde cea mai mare rafinărie din Europa de Sud-Est, situată la Burgas. Rafinăria necesită o investiție de 500 de milioane de euro pentru modernizare, în special pentru a procesa varietăți de petrol mai ușoare, altele decât cele rusești.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

26 Ian. 2026, 07:39
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
26 Ian. 2026, 07:39 // Actual //  Ursu Victor

Camera de Comerț și Industrie a Republicii Moldova anunță desfășurarea celei mai așteptate expoziții naționale — „Fabricat în Moldova”, care va avea loc în perioada 11–15 februarie, la CIE Moldexpo.

Evenimentul reunește producători din întreaga țară și oferă publicului ocazia de a descoperi produse moldovenești autentice, realizate local, alături de oameni pasionați și povești care reprezintă spiritul autohton. Expoziția își propune să susțină producătorii locali și să promoveze calitatea, tradiția și creativitatea „făcută acasă”.

Porțile Moldexpo vor fi deschise miercuri, joi, vineri, sâmbătă și duminică, timp de cinci zile dedicate economiei locale. Organizatorii invită vizitatorii să celebreze mândria de a consuma produse autohtone și să sprijine afacerile moldovenești.