Câtă energie electrică produce centrala rușilor de la Cuciurgan pentru Moldova. Epoca gazului gratuit, pe sfârșite

07 Dec. 2022, 14:57
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
07 Dec. 2022, 14:57 // Actual //  bani.md

Centrala de la Cuciurgan a repornit toate cele trei blocuri energetice, după ce Chișinăul a decis sâmbătă să redirecționeze cele 5,7 mil. metri cubi de gaz regiunii din stânga Nistrului în schimbului livrărilor de curent electric.

Centrala de la Cuciurgan produce în prezent peste 500 MW/h energie electrică, potrivit declarației directorului companiei, Mihail Dobrov. Acesta spune că pentru consumul populației din Transnistria sunt direcționațți 150 MW/h, iar malului peste 300 MW/h.

Cele trei blocuri energetice în parte au o putere de 110 – 190 MW.

„Repornirea la capacitate maximă a centralei influențează stabilitatea generală a sistemului energetic – cu funcționarea a trei unități de putere, probabilitatea unei opriri de urgență este mult mai mică și oferă oportunități suplimentare de manevră tehnică în rețelele electrice”, a explicat Dobrov.

În data de 3 decembrie Energocom a semnat cu Cuciurganul contractul de livrare a curentului electric în schimbul celor 5,7 milioane metri cubi/zi. Prețul energiei este de 73 USD/MW.

Economistul Sergiu Tofilat susține că plata pentru energia electrică pe care o achită Chișinăul Cuciurganului ajunge într-un cont special din care sunt achitate pensiile și salariile. „50% din bugetul regiunii este format din plata pentru energie electrică. Tiraspolul nu achită pentru gazul rusesc or, metanul gratuit va dispărea o dată cu terminarea războiului din Ucraina”.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

18 Aug. 2026, 16:51
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
18 Aug. 2026, 16:51 // Actual //  Grîu Tatiana

15 încăperi nelocuibile, cu o suprafață totală de aproximativ 646,6 metri pătrați, gestionate de Î.S. „Aeroportul Internațional Chișinău”, ar putea fi scoase la privatizare prin licitație. Propunerea de includere a acestor bunuri în lista proprietăților de stat supuse privatizării a venit din partea Aeroportului, printr-un demers transmis Agenției Proprietății Publice la 16 iunie 2026.

Spațiile, indicate ca subsoluri, sunt amplasate în blocuri de locuințe din Chișinău, în special în sectorul Botanica, pe bulevardele Dacia 71/2 și 73/2, dar și pe strada Calea Ieșilor, 45. Cea mai mare încăpere din listă are 258,7 metri pătrați și se află pe strada Calea Ieșilor, 45.

Printre celelalte spații se regăsesc încăperi de 53,4 metri pătrați, 53,2 metri pătrați și 52 de metri pătrați, dar și spații mult mai mici, de aproximativ 15–17 metri pătrați. Toate sunt prevăzute pentru vânzare prin licitație.

Motivul este unul simplu: aceste spații nu sunt necesare activității Aeroportului. Documentul precizează că ele nu se află în perimetrul operațional al Aeroportului Internațional Chișinău, pe platforma aeroportuară sau pe terenul aferent și nu au fost, nu sunt și nu urmează să fie utilizate pentru activități operaționale, de producție ori comerciale.

În plus, încăperile nu fac parte din bunurile depuse în capitalul social al întreprinderii, iar menținerea lor în gestiunea Aeroportului nu mai este considerată justificată din punct de vedere funcțional. APP susține că înstrăinarea acestor spații nu va afecta integritatea patrimoniului întreprinderii și nici activitatea aeroportuară.

Proiectul nu stabilește deocamdată prețurile de pornire și nici data licitațiilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!