CineMade in România: „Cea mai fericită fată din lume”, filmul de marți seara, la RLIVE TV

16 Sept. 2025, 13:42
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
16 Sept. 2025, 13:42 // Actual //  Ursu Victor

„Cea mai fericită fată din lume” de Radu Jude este filmul din seria „CineMADE în România”, difuzat în exclusivitate de RLIVE TV. Pelicula va putea fi vizionată marți seara, începând cu ora 22:00.

Delia are 18 ani și locuiește într-un orășel românesc. Tânăra devine norocoasa câștigătoare a unei campanii de promovare organizată de o firmă producătoare de băuturi răcoritoare. Ea a câștigat o mașină foarte scumpă și, însoțită de părinții ei, va trebui să pornească spre capitală pentru a filma o reclamă care s-o arate pe Delia țării întregi, drept dovadă că toată campania a fost pe bune. În drumul spre București, în familie se iscă un conflict: părinții vor sa vândă mașina pentru a deschide o mică afacere, pe când fata ar vrea s-o păstreze, iar filmările nu trec fără probleme.

În film au jucat Andi Vasluianu, Șerban Pavlu, Diana Gheorghian, Vasile Muraru și alții. Producția a obținut în 2009 trofeul Festivalului de Film de la Berlin.

Filmul românesc „Cea mai fericită fată din lume” este difuzat în cadrul proiectului „CineMADE în România”. Cu intenția de a reflecta evoluția și diversitatea culturală și socială a României moderne, pe o piață dominată de producții din Rusia și SUA, RLIVE TV aduce duminică de duminică publicului din Republica Moldova filme românești contemporane. Abordarea va asigura prezentarea unui conținut inovator și relevant, diferit de filmele clasice românești, deja cunoscute și difuzate în țara noastră, dar și promovarea identității noastre culturale.

„Cinemade in Romania” își propune să îmbogățească experiența cinematografică ale telespectatorilor, promovând în același timp cultura și arta românească.

Realitatea Live

16 Sept. 2025, 14:17
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
16 Sept. 2025, 14:17 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a aprobat ajustarea tarifelor pentru serviciile publice de alimentare cu apă potabilă și canalizare prestate de Î.M. „Apă-Canal Dondușeni”.

Astfel, tariful pentru alimentarea cu apă potabilă va constitui 39,38 lei/m³, ceea ce reprezintă o majorare cu 3,01 lei/m³, iar tariful pentru serviciile de canalizare va fi de 25,27 lei/m³, în creștere cu 0,71 lei/m³.

ANRE explică faptul că aceste ajustări reflectă evoluția cheltuielilor de bază, amortizarea mijloacelor fixe, precum și consumul tehnologic și pierderile de apă acceptate în scopuri tarifare. Scopul principal este acoperirea costurilor justificate suportate de operator, pentru a asigura un serviciu fiabil consumatorilor.

Totodată, autoritatea a aprobat și tarifele pentru serviciile auxiliare prestate de Î.M. „Apă-Canal Drochia”, pentru a le alinia la costurile reale suportate de întreprindere.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII