Companiile europene, ocolind sancțiunile, au livrat echipamente de gaz prietenului lui Putin

12 Mart. 2024, 16:04
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
12 Mart. 2024, 16:04 // Actual //  bani.md

Pe parcursul celor doi ani de război, companiile europene au continuat să furnizeze echipamente pentru proiectul Arctic LNG 2, unul dintre cei mai mari acționari ai căruia este miliardarul Ghenadii Timcenko, scrie The Moscow Times într-o anchetă comună cu ONG-ul Arctida.

În total, de la introducerea sancțiunilor în mai 2022 și până la sfârșitul lunii ianuarie 2024, Arctic LNG 2 a primit echipamente europene în valoare de 580 de milioane de euro.

Uniunea Europeană a interzis furnizarea oricărui echipament pentru producția de gaz lichefiat din mai 2022, iar la sfârșitul lui 2023 Statele Unite au impus sancțiuni directe împotriva proiectului Arctic LNG 2. Dar abia în ianuarie 2024, piese de schimb și echipamente în valoare de 24 de milioane de euro au fost importate din țările Uniunii Europene pentru Arctic LNG 2 în Rusia, conform statisticilor vamale rusești, la care a avut acces The Moscow Times. În 2023 au fost importate echipamente în valoare de peste 220 de milioane de euro.

Principalul furnizor de echipamente pentru Arctic LNG 2 în 2023 a fost italianul Nuovo Pignone SRL (BH), care produce echipamente pentru industria energetică. Ea a trimis în Rusia produse în valoare de 41 de milioane de euro.

Liderul furnizorilor francezi este Optaperiph, care a furnizat produse de termoizolație, robinete și alte echipamente în valoare de 6 milioane de euro.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

23 Iun. 2026, 17:03
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
23 Iun. 2026, 17:03 // Actual //  Ursu Victor

În timp ce Statele Unite și Iranul poartă negocieri privind redeschiderea completă a Strâmtorii Ormuz și reluarea fluxurilor de petrol din Orientul Mijlociu, evoluția viitoare a pieței petroliere ar putea depinde de un actor care nu participă la discuții: China.

Potrivit unei analize CNN, a doua cea mai mare economie a lumii și unul dintre cei mai mari consumatori de petrol a reușit să atenueze impactul creșterii prețurilor prin reducerea importurilor, utilizarea rezervelor strategice și extinderea consumului de energie regenerabilă.

Deși războiul din regiune durează de peste trei luni, iar pierderile estimate de aprovizionare au depășit un miliard de barili de petrol, prețurile internaționale ale țițeiului au rămas relativ stabile. Mai mulți analiști susțin că principalul motiv este comportamentul Chinei pe piața energetică.

„China a jucat un rol decisiv în limitarea impactului asupra restului Asiei și, implicit, asupra economiei globale”, a declarat Daan Walter, director al centrului de analiză energetică Ember.

Potrivit experților, Beijingul și-a construit în ultimii ani stocuri semnificative de petrol și a devenit mult mai flexibil în gestionarea consumului energetic. Acest lucru îi permite să reducă rapid importurile atunci când prețurile cresc, diminuând astfel presiunea asupra pieței mondiale.

Analiștii de la Société Générale consideră că China acționează ca o „mână invizibilă” care restabilește echilibrul pe piața petrolului. Potrivit estimărilor lor, Beijingul poate reduce importurile cu aproximativ trei milioane de barili pe zi, influențând semnificativ raportul dintre cerere și ofertă la nivel global.

În ultimele luni, unele prognoze avertizau că prețul petrolului ar putea urca până la 200 de dolari pe baril din cauza conflictului din Orientul Mijlociu și a riscurilor privind blocarea Strâmtorii Ormuz, una dintre cele mai importante rute pentru transportul petrolului la nivel mondial. Totuși, aceste scenarii nu s-au materializat până acum.

Experții consideră că influența Chinei asupra piețelor energetice globale va continua să crească, iar deciziile Beijingului privind consumul, importurile și investițiile în energie verde vor deveni la fel de importante pentru prețul petrolului ca evoluțiile geopolitice din Orientul Mijlociu.