Companiile și brandurile internaționale care și-au sistat activitatea și livrările în Rusia

09 Mart. 2022, 11:51
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
09 Mart. 2022, 11:51 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Din cauza războiului din Ucraina, Rusia s-a ales cu o mulțime de sancțiuni, depășind Siria la acest capitol. De asemenea, tot mai multe companii și branduri internaționale și-au sistat, producția, vânzările și livrările spre Rusia, începând de la companiile petroliere și până la educație și alimentație.

Astfel, companii din diverse segmente – aviație, gaming, industrie și altele și-au sistat activitatea în Rusia.

Companii petroliere și energetice

  • BP (British Petrolium)
  • Shell
  • Exxon Mobil
  • OMV
  • Eni
  • Equinor
  • Ampol și Viva Energy

Echipamente de aviație și mașini

Producătorii de avioane Boeing, Airbus și Embraer au suspendat furnizarea de piese de schimb pentru aeronavele lor către companiile aeriene ruse, întreținerea și suportul tehnic al acestora. Centrul de instruire Boeing din Skolkovo și-a încetat temporar activitatea.

  • Mercedes-Benz, BMW, Volvo, MAN au decis să oprească temporar exporturile și să înghețe producția locală în Rusia
  • Ford Corporation
  • Suzuki, Honda, Mazda nu vor furniza mașini și motociclete.
  • General Motors și Scania suspendă livrările de mașini
  • Nissan
  • Volkswagen Group
  • Toyota va suspenda producția la Sankt Petersburg din 4 martie din cauza întreruperilor în furnizarea de componente. Hyundai și Renault suspendă producția la din Sankt Petersburg și, respectiv, Moscova, până pe 5 martie. Škoda reduce producția din cauza lipsei de componente și suspendă activitățile în Federația Rusă.
  • Daimler Truck
  • Porsche
  • Producătorul francez de avioane Dassault Systemes suspendă noi proiecte în Rusia și Belarus.
  • Producătorul german de anvelope și componente auto Continental a decis să suspende producția și afacerile în Rusia.
  • Ferrari a anunțat suspendarea producției de mașini pentru piața rusă.
  • Lamborghini a anunțat suspendarea exporturilor către Rusia.

Electronică și telecomunicații

  • Apple
  • Dell
  • SAP
  • Oracle
  • Ericsson,
  • TSMC
  • SKF
  • Grupul Siemens
  • KONE oprește temporar livrările către Rusia. Totodată, compania a menționat că va rămâne pe piața rusă;
  • Autodesk (AutoCAD, 3ds MAX)
  • Samsung
  • Komatsu a decis să suspende furnizarea produselor sale către Federația Rusă;
  • IT EPAM Systems
  • Cisco Systems Inc. a suspendat toate operațiunile comerciale din Rusia și Belarus;
  • PepsiCo suspendă vânzarea de băuturi în Rusia, precum și activitățile de publicitate, dar vânzarea de alimente pentru copii va continua;
  • Unilever, unul dintre liderii mondiali în producția de bunuri de larg consum, va suspenda exportul de produse în Federația Rusă;
  • Compania General Electric suspendă activitățile în Rusia. Compania va continua să sprijine funcționarea echipamentelor medicale esențiale.
  • Compania Coca-Cola și-a suspendat operațiunile în Rusia.
  • Compania finlandeză de cherestea UPM va suspenda achiziția de lemn în Federația Rusă și exploatarea unei fabrici de placaj în Chudov, în regiunea Novgorod.

Divertisment, îmbrăcăminte, cosmetice și mobilier

  • Compania Walt Disney, Warner Bros și Paramount Pictures au suspendat proiecțiile filmelor lor.
  • Inditex, care deține mărcile Zara, Pull & Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius și Oysho, a decis să înceteze temporar activitatea în Rusia.
  • Karl Lagerfeld a oprit livrările către Federația Rusă și a închis posibilitatea de a cumpăra lucruri online.
  • H&M.
  • ASOS a blocat transportul, ceea ce face imposibilă plasarea unei comenzi pe site;
  • Nike
  • Mango
  • Casa de modă italiană Prada a suspendat operațiunile de vânzare cu amănuntul în Rusia;
  • iHerb, care vinde suplimente alimentare, vitamine și produse alimentare, va livra rușilor doar comenzi deja procesate, nu acceptă încă noi;
  • Producătorul de jucării Lego nu se efectuează temporar în magazinele rusești.
  • Diageo, nu își va furniza încă produsele. Compania produce băuturi ale unor mărci celebre, precum Guinness, Baileys și altele.
  • Megogo
  • IKEA suspendă lucrările în Rusia, precum și toate exporturile și importurile către și dinspre țară, producția în Federația Rusă.
  • Retailerul danez de mobilă JYSK și-a închis temporar magazinele.
  • Activision Blizzard suspendă vânzările de jocuri în Rusia.
  • Heineken suspendă exporturile de bere și proiectele de investiții în Rusia.
  • Cartier încetează temporar activitățile comerciale în Rusia și Ucraina.
  • eBay, angajată în vânzări online, a suspendat livrarea comenzilor.
  • PayPal a suspendat sâmbătă furnizarea de servicii în Rusia.
  • Electronic Arts nu va vinde și nu va distribui conținutul său în Rusia și Belarus.
  • Kering, care deține mărcile de lux Gucci, Balenciaga și Yves Saint Laurent, a anunțat închiderea magazinelor sale din Rusia;
  • WPP și biroul de arhitectură al lui Norman Foster Foster + Partners au anunțat încetarea lucrărilor în Rusia;
  • Grupul de companii LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy);
  • Hermes
  • Chanel
  • Booking.com a suspendat furnizarea de servicii turistice în Rusia;
  • Serviciul de streaming muzical Deezer și-a anunțat plecarea din Rusia;
  • Henkel suspendă toate investițiile planificate în Rusia;
  • Carlsberg a decis să oprească noile investiții în Rusia, precum și livrările de export cu produse din alte divizii ale Carlsberg către Baltika rusă;
  • Rockstar Games, dezvoltatorul seriei de jocuri GTA și Red Dead Redemption, a încetat să mai vândă jocuri în Rusia;
  • Adobe încetează să-și vândă produsele în Rusia;
  • Swarovski
  • Puma
  • Universal Music
  • Starbucks
  • L’Oreal intenționează să suspende activitatea magazinelor sale din Rusia.
  • Hum! Brands care deține restaurantele fast-food KFC și Pizza Hut
  • Estee Lauder
  • Heineken suspendă producția și vânzarea de bere sub marca Heineken în Federația Rusă, cu toate acestea, toate fabricile continuă să funcționeze.
  • Rolex suspendă exporturile către Rusia.
  • McDonald’s va închide temporar toate restaurantele sale din Rusia.
  •  Lenovo, HP
  • Microsof
  • Nokia
  • Tommy Hilfiger, Calvin Klein și Warners
  • Levi Strauss
  • Adidas
  • Nestle
  • Danone
  • Coca Cola

Logistică

  • Kuehne+Nage încetează să furnizeze mărfuri, cu excepția produselor farmaceutice și a articolelor de ajutor umanitar;
  • Maersk 
    DHL, CMA CGM, Fedex și UPS au suspendat livrarea de mărfuri și documente către Rusia;
  • Furnizorul de soluții de ambalare și biomateriale Stora Enso va opri toată producția și vânzările în Rusia.

Educaţie

  • Corporația britanică de educație Pearson suspendă furnizarea de produse și vânzările de servicii în Rusia și Belarus;
  • Platforma educațională americană Coursera își oprește temporar toate activitățile în Rusia.

Finanțe și comerț

  • Etsy
  • Cex Io
  • Revolut
  • Visa и Mastercard
  • Payoneer
  • PwC și KPMG
  • Ernst & Young
  • Deloitte
  • JCB
  • Quacquarelli Symonds
  • Binance

Rețele sociale

  • Twitter
  • TikTok
  • Facebook 
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Twitch
  • Bloomberg suspendă activitatea jurnaliștilor din Rusia.

Amintim că partidul lui Putin a propus naționalizarea companiile străine care au decis să-și sisteze activitatea în Rusia. Anunțul a fost făcut de Andrei Turceak.

„Rusia Unită propune naţionalizarea unităţilor productive ale companiilor care îşi anunţă retragerea şi închiderea producţiei în Rusia în timpul operaţiunii speciale în Ucraina”, a afirmat Turceak. „Aceasta este o măsură extremă, dar nu vom tolera să fim înjunghiaţi pe la spate şi ne vom proteja poporul. Acesta este un război adevărat, nu doar împotriva Rusiei, ci şi împotriva cetăţenilor noştri’”, a adăugat Turceak. „Vom recurge la măsuri de represalii dure, acţionând conform legilor războiului’”, a mai avertizat el.

Realitatea Live

12 Mart. 2026, 17:38
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
12 Mart. 2026, 17:38 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Președintele Comisiei parlamentare economie, buget și finanțe, Radu Marian, susține că blocajul înregistrat pe piața imobiliară nu este cauzat în principal de limitarea plăților în numerar la tranzacțiile imobiliare.

Potrivit deputatului, scăderea numărului de tranzacții imobiliare a început încă înainte de intrarea în vigoare a prevederilor care limitează plățile în numerar la 80 de mii de euro.

„Există insinuări că blocajul de pe piața imobiliară este legat de aceste limite de numerar. De fapt, declinul pieței în 2025, mă refer la declinul de tranzacții, a început înainte de intrarea în vigoare a legii. Deja până în aprilie era un declin de 30%”, a declarat Radu Marian.

Potrivit acestuia, una dintre explicațiile principale ține de nivelul ridicat al prețurilor, care i-a determinat pe mulți cumpărători să adopte o atitudine de așteptare.

„Motivele de bază, din discuțiile noastre cu experți, sunt că după prețurile exagerate oamenii sunt în expectativă și așteaptă să vadă care va fi evoluția pieței”, a explicat deputatul.

Radu Marian a recunoscut totuși că limitarea depunerilor în numerar poate crea dificultăți pentru unele persoane, însă a subliniat că acest factor nu este determinant pentru situația actuală de pe piață.

„Faptul că anumite persoane au probleme la depunerea în numerar, într-adevăr, contribuie, dar cu siguranță nu este factorul principal”, a spus el.

În acest context, autoritățile analizează mai multe măsuri menite să stimuleze oferta pe piața imobiliară și să crească transparența în sector.

„Analizăm alte măsuri și opțiuni pentru a încuraja oferta. Ne gândim la parteneriate cu dezvoltatorii pentru a accelera construcțiile în jurul Chișinăului și să venim cu mai multă transparență, cum ar fi un registru public al prețurilor. De asemenea, lucrăm la o nouă lege a agenților imobiliari”, a declarat Marian.

Potrivit parlamentarului, aceste inițiative ar putea contribui la o mai bună funcționare a pieței și la creșterea încrederii cumpărătorilor în tranzacțiile imobiliare.

Începând cu 1 aprilie 2025, în Republica Moldova, achiziția imobilelor în numerar (cash) între persoane fizice este limitată la un plafon maxim de 80.000 de euro sau echivalentul în lei la cursul Băncii Naționale. Suma care depășește această limită trebuie achitată prin transfer bancar.