Creditul Espresso de la MAIB: Mai accesibil, mai simplu și adaptat nevoilor tale

22 Mart. 2021, 14:52
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  MD Bani
22 Mart. 2021, 14:52 // Bănci şi Finanţe //  MD Bani

Cu toții avem planuri, visuri și dorințe, însă nu întotdeauna bugetul ne permite să le îndeplinim. Pentru că te înțelegem, am decis să te ajutăm să le duci la bun sfârșit. Acum, poți obține creditul de consum Espresso, în valoare de până la 100 de mii de lei și pe o perioadă de până la 5 ani, în condiții mai accesibile.

Fie că ai un salariu, primești periodic transferuri din străinătate, ai doar o istorie creditară pozitivă sau e primul tău credit, vino la MAIB și noi vom găsi cea mai bună ofertă pentru tine.

Cererea pentru creditul Espresso o depui online pe www.creditemaibune.md, iar un consultant MAIB va reveni în scurt timp cu un apel pentru a preciza toate detaliile. La sucursală vei veni o singură dată pentru a semna contractul și a ridica banii.

Îl obții la fel de rapid și simplu:

  • Doar cu buletinul de identitate
  • Fără gaj și fără să justifici utilizarea sumei împrumutate
  • Primești imediat cardul cu suma creditului
  • Poți solicita un credit imediat ce ai împlinit 20 de ani.

Intră pe www.creditemaibune.md, alege categoria ce te reprezintă, suma creditului, perioada de rambursare. Convinge-te că e un credit atractiv, adaptat nevoilor tale!

P.

16 Iun. 2026, 17:32
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
16 Iun. 2026, 17:32 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Banca Japoniei (BOJ) a majorat marți rata dobânzii de politică monetară la 1%, cel mai ridicat nivel din ultimii 31 de ani, și a semnalat că este pregătită să continue înăsprirea politicii monetare pe fondul presiunilor inflaționiste generate de scumpirea energiei după conflictul dintre Iran și Israel, notează REUTERS.

Decizia marchează prima majorare a dobânzii din decembrie și aliniază Japonia tendinței globale de combatere a inflației prin politici monetare mai restrictive, adoptate deja de mai multe bănci centrale importante.

BOJ a explicat că există riscul ca inflația de bază să depășească ținta oficială de 2%, în condițiile în care companiile transferă tot mai rapid costurile către consumatori și continuă să majoreze salariile.

„Pe măsură ce inflația de bază se apropie de 2%, trebuie să fim atenți la riscurile de creștere a prețurilor. Vom conduce politica monetară astfel încât să nu rămânem în urmă”, a declarat viceguvernatorul Shinichi Uchida, care a susținut conferința de presă în locul guvernatorului Kazuo Ueda, absent din motive medicale.

Hotărârea a fost adoptată cu șapte voturi pentru și unul împotrivă. Dobânda cheie a fost majorată de la 0,75% la 1%, nivel nemaivăzut din 1995.

Potrivit băncii centrale, așteptările inflaționiste pe termen mediu și lung continuă să crească, ceea ce amplifică riscul ca inflația să depășească obiectivul stabilit de autorități.

Analiștii consideră că mesajul transmis de BOJ este unul neobișnuit de ferm. Fostul oficial al băncii centrale, Nobuyasu Atago, a declarat că instituția recunoaște deschis riscul de a reacționa prea târziu la accelerarea inflației, ceea ce ar putea duce la o nouă majorare a dobânzii mai devreme decât anticipează în prezent piețele financiare.

În pofida deciziei, indicele bursier Nikkei a urcat la un nou nivel record, investitorii apreciind că banca centrală nu se grăbește să adopte imediat o nouă majorare. Totodată, yenul japonez a rămas relativ stabil, în jurul nivelului de 160 yeni pentru un dolar american.

Pe lângă creșterea dobânzii, BOJ a decis să încetinească reducerea programului de achiziții de obligațiuni și va continua să cumpere lunar titluri de stat în valoare de aproximativ 2.000 de miliarde de yeni, echivalentul a circa 12,5 miliarde de dolari.

Conflictul din Orientul Mijlociu a complicat politica monetară a Japoniei, o țară dependentă de importurile de energie. Deși acordul de pace dintre Statele Unite și Iran a redus temerile privind o nouă explozie a prețurilor la nivel mondial, inflația la nivelul producătorilor din Japonia a accelerat la 6,3% în luna mai, cel mai ridicat nivel din ultimii trei ani.

Banca Japoniei consideră că riscurile economice generate de conflict s-au diminuat datorită diversificării surselor de energie, însă avertizează că majorarea costurilor petrolului continuă să se transmită rapid în economie și ar putea provoca noi scumpiri pentru consumatori.

Analiștii estimează că următoarea majorare a dobânzii ar putea avea loc chiar în luna octombrie, dacă inflația va continua să accelereze. În orice scenariu, piețele se așteaptă ca BOJ să opereze încă o creștere a dobânzii până la sfârșitul anului.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!