Cuciurganul rămâne principalul furnizor de curent în luna august

30 Iul. 2024, 11:14
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
30 Iul. 2024, 11:14 // Actual //  bani.md

În luna august, SA Energocom va achiziționa 343.271 MWh de energie electrică pentru consumul malului drept al râului Nistru, din care 313.538 MWh (aproximativ 85%) vor proveni de la Centrala termoelectrică Moldovenească din regiunea transnistreană, anunță Energocom.

Conform prognozei, circa 29.733 MWh (sau 8%) vor fi procurați de pe bursa română OPCOM, în special în orele de vârf, pentru a acoperi cererea în momentele de consum maxim.

Producția centralelor electrice de termoficare din Chișinău și Bălți, precum și a centralelor de energie regenerabilă, va contribui cu un total estimat de 25.795 MWh, reprezentând aproximativ 7% din necesarul de energie electrică al lunii august.

Prețul de achizție al energiei electrice de laa Cuciurgan este de 66 USD MW. Centrala produce curent cu gazul gratuit de la Gazprom. Perioada contrcatului este până la sfârșitul anului 2024. Banii pentru curent sunt folosiți pentru achitarea salariilor și prestațiilor sociale din enclavă.

Centrala de la Cuciurgan este controlată de grupul rusesc INTER RAO.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

Realitatea Live

12 Ian. 2026, 18:04
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
12 Ian. 2026, 18:04 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Costul investiției în linia electrică de înaltă tensiune Vulcănești–Chișinău va fi inclus în tariful la energia electrică, însă acest lucru nu trebuie interpretat ca o majorare imediată a facturilor, a declarat ministrul Energiei, Dorin Junghietu, în cadrul unei emisiuni la Radio Moldova.

Potrivit ministrului, vorbim despre o ajustare de aproximativ 5%, care reflectă exclusiv costul investiției în infrastructura energetică strategică. „Nu vorbim de majorări acum. Vorbim că costul liniei, costul de investiții, va fi reflectat în tarif. Vorbim de o ajustare de aproximativ 5%”, a explicat Junghietu.

El a subliniat că această ajustare înseamnă doar câțiva bănuți în plus față de tariful actual și că evoluția prețurilor pe piețele regionale poate compensa acest efect. „Dacă prețurile regionale, prețul mediu de achiziție, vor scădea, tarifele vor fi ajustate la o anumită perioadă”, a precizat ministrul.

Dorin Junghietu a reamintit că tarifele la energie nu sunt fixe și pot varia în funcție de costurile reale de achiziție. „Știm foarte bine că astă vară, în luna august, tarifele au fost ajustate în scădere. Ne aducem aminte. În vară, tarifele au fost reduse cu 40 și cu 50 de bani”, a spus ministrul.

Linia are o lungime totală de 157 km, traversează 35 de localități din opt raioane și leagă Stația Electrică Vulcănești 400 kV de Stația Electrică Chișinău 330 kV. Capacitatea de transport a liniei va ajunge până la 630 MVA, echivalentul a peste 50% din consumul de energie al țării în perioadele de vârf. Costul proiectului se ridică la circa 61 de milioane de euro.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!