Cum vor fi sărbătorite zilele de Paște în Chișinău? Ce spune primarul capitalei

05 Apr. 2021, 16:35
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
05 Apr. 2021, 16:35 // Actual //  MD Bani

Încă nu este o decizie clară în ceea ce privește sărbătorile Pascale din acest an. Cu toate acestea, primarul capitalei, Ion Ceban, a declarat, în cadrul unei ședințe operaționale a serviciilor municipale, că cel mai probabil vom sta acasă, inclusiv de Paștele Blajinilor.

Primarul spune că este mai potrivit ca să sărbătorim în familie, în cerc mai restrâns.

„Știu că ultimul an a fost trist și dificil pentru mulți dintre noi, am pierdut mulți oameni apropiați și dragi. Dar acum este mai bine să nu vă puneți pe voi și pe ceilalți oameni în pericol pentru a reveni la viața normală cât mai curând posibil”, a menționat Ion Ceban.

Anul trecut, din cauza infecției de Covid-19,  Paștele Blajinilor a fost amânat pentru luna iunie.

Realitatea Live

04 Feb. 2026, 17:38
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
04 Feb. 2026, 17:38 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

CFM nu este și nu va fi pasibilă privatizării, chiar și după separarea activităților și crearea noilor companii pentru transportul de pasageri și marfă, a declarat directorul Agenției Proprietății Publice, Roman Cojuhari.

Potrivit șefului APP, în urma reorganizării, societățile pe acțiuni nou create vor avea capital de stat în proporție de 100%, iar pentru acest lucru urmează să fie modificată anexa la lege. „CFM rămâne o întreprindere nepasibilă privatizării. La această etapă, societatea pe acțiuni este cu capital integral de stat”, a precizat directorul APP.

În același timp, Roman Cojuhari a subliniat că întreprinderea feroviară a intrat pe o traiectorie de stabilizare financiară, ca urmare a măsurilor de eficientizare aplicate de managementul companiei în anul 2025. Aceste acțiuni au dus la oprirea creșterii anuale a datoriilor și la începerea achitării acestora, după o perioadă îndelungată în care obligațiile financiare se acumulau constant.

„Dacă comparăm sfârșitul anului 2025 cu sfârșitul anului 2024, vedem că datoriile totale ale întreprinderii au început deja să scadă. Este un lucru important, iar explicațiile detaliate țin de conducerea Căii Ferate”, a declarat șeful Agenției Proprietății Publice.

În prezent, datoriile totale ale CFM se ridică la circa 450 de milioane de lei, însă acestea au fost reduse cu peste 15% față de anul 2024. Potrivit lui Cojuhari, această evoluție pozitivă se reflectă și în rezultatul financiar, care este mai bun decât cel înregistrat în anul precedent.

Ultimele date arată că pierderile CFM s-au cifrat la 152,4 milioane de lei în șase luni ale lui 2025, față de 156,1 milioane de lei în semestrul similar al anului 2024.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!