De necrezut. Un producător auto din China construiește o fabrică, aproape cât Chișinăul

18 Ian. 2026, 16:52
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
18 Ian. 2026, 16:52 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Constructorul chinez BYD dezvoltă în provincia Henan o fabrică de dimensiuni nemaiîntâlnite, mult peste facilitățile industriale existente, cu scopul de a produce un milion de mașini pe an doar aici, însă această construcție este mai mult decât o unitate de producție. Fabrica a fost deschisă în 2023 și este în proces de extindere.

Imaginile aeriane arată că este vorba despre un oraș în sine, cu hale de producție, dar și infrastructură, blocuri de locuințe, terenuri de fotbal și de tenis, totul fiind proiectat pentru a susține forța de muncă, dar și activitatea non-stop a fabricii. Mii de muncitori deja locuiesc în interiorul facilității, care este un amestec de fabrică și comunitate, scrie The Economic Times.

Mega-fabrica este compusă din opt faze de dezvoltare: 1-4 au fost deja construite, iar 5-8 sunt în proces de construcție, iar când și acestea vor fi gata vor consolida poziția BYD drept constructorul cu cea mai mare unitate de producție de mașini electrice din lume, depășind de peste 10 ori dimensiunea fabricii Tesla din Nevada (11,6 kilometri pătrați).

La finalul proiectului, mega-fabrica BYD din Zhengzhou se va întinde pe aproape 130 de kilometri pătrați – spre exemplu, Bucureștiul se întinde pe 240 de kilometri pătrați.

În prezent, peste 60.000 de oameni lucrează la fabrica din Zhengzhou, însă numărul acestora ar urma să crească pentru că BYD vrea să angajeze încă 200.000 la nivel mondial în următoarele luni. Toate facilitățile de recreere și locuințele construite în interiorul fabricii au ca scop creșterea productivității și fidelizarea angajaților, însă există voci care susțin că o creștere atât de rapidă are riscul să producă un „oraș fantomă” în cazul scăderii cererii de mașini electrice.

BYD a vândut 4,25 de milioane de mașini electrice în 2024, însă fabrica din Zhengzhou este aspru criticată din cauza impactului asupra mediului înconjurător, în timp ce alte persoane o cataloghează pur și simplu ca fiind „urâtă”. Totodată, această fabrică urmărește strategia industrială a Chinei: combină dimensiunea, viteza și ajutorul de stat pentru a-și depăși rivalii. În timp ce Tesla se bazează pe automatizare, BYD pune accent pe capitalul uman, angajând aproape un milion de muncitori. Cu toate astea, adoptarea unui model bazat pe forța de muncă ridică semne de întrebare legate de sustenabilitate, tendința la nivel mondial fiind de automatizare.

21 Apr. 2026, 16:16
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  Ursu Victor
21 Apr. 2026, 16:16 // Oameni şi Idei //  Ursu Victor

Rinat Ahmetov, considerat cel mai bogat om din Ucraina, a achiziționat prin holdingul său un apartament de lux pe cinci niveluri în Monaco pentru 471 de milioane de euro, într-o tranzacție care se numără printre cele mai mari vânzări de locuințe private consemnate vreodată.

Rinat Ahmetov a cumpărat în Monaco un apartament de lux de 471 de milioane de euro, într-una dintre cele mai mari tranzacții rezidențiale din istorie. Miliardarul a fost recent în România unde a mers la Arena Națională flancat de bodyguarzi, pentru a-și lua rămas bun de la Mircea Lucescu.

Proprietatea, cu 21 de camere, este situată pe malul mării, în districtul Mareterra, cea mai nouă și exclusivistă dezvoltare imobiliară din Principat. Proiectul, construit pe teren câștigat din mare și inaugurat de prințul Albert al II-lea în 2024, a atras deja investitori ultra-bogați din întreaga lume.

Apartamentul se află în clădirea emblematică „Le Renzo” și se întinde pe aproximativ 2.500 de metri pătrați, fără a include balcoanele și terasele cu vedere la Marea Mediterană. Locuința dispune de piscină privată, jacuzzi și cel puțin opt locuri de parcare.

Grupul energetic DTEK, controlat de același miliardar Rinat Ahmetov, a fost unul dintre furnizorii de energie electrică pentru Republica Moldova, livrând curent pe piața locală în trimestrul al doilea al anului 2025.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!