Demisie surpriză la CET Nord: Marian Brînză pleacă după doar jumătate de an

04 Mai 2026, 14:58
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  Ursu Victor
04 Mai 2026, 14:58 // Oameni şi Idei //  Ursu Victor

Directorul CET Nord, Marian Brînză, și-a anunțat demisia din funcție. Acesta a confirmat informația pentru BANI.MD.

Potrivit acestuia, cererea de demisie a fost depusă la data de 6 aprilie, iar decizia ar avea la bază motive personale. Întrebat dacă plecarea sa a fost influențată de conducerea Ministerul Energiei, Brînză a negat orice presiuni.

De asemenea, fostul director a declarat că, deocamdată, nu știe dacă va continua activitatea într-o altă companie din sectorul energetic.

Marian Brînză a fost numit la conducerea CET Nord în septembrie 2025, funcție pe care a deținut-o timp de aproximativ șapte luni.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

23 Iun. 2026, 14:02
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
23 Iun. 2026, 14:02 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Agenția Proprietății Publice (APP) a dispus un control amplu la Î.S. „MoldATSA”, după apariția în spațiul public a informațiilor cu privire la nivelul de remunerare din cadrul întreprinderii. Instituția anunță că, în cazul în care vor fi constatate abateri de la legislație, va insista asupra recuperării sumelor achitate nejustificat, anunță agenția într-un comunicat de presă. ba mai mult, instituția anunță verificări la 21 de entități ale statului.

Potrivit informațiilor APP, Comisia de cenzori a întreprinderii a fost mandatată să efectueze o verificare detaliată a modului în care au fost aplicate prevederile legale în procesul de salarizare.

„În cazul în care comisia va constata depășirea limitelor stabilite de actele normative, fondatorul va insista asupra recuperării sumelor achitate nejustificat, în strictă conformitate cu legislația în vigoare”, precizează APP.

Instituția menționează că informațiile și sesizările apărute recent în spațiul public privind salariile de la MoldATSA au generat preocupări legitime în rândul cetățenilor. În acest context, noii conduceri a întreprinderii i s-a solicitat să analizeze politicile interne de salarizare și să se asigure că acestea sunt aplicate în deplină conformitate cu legislația.

APP precizează că verificările sunt în desfășurare și urmează să fie finalizate în aproximativ trei săptămâni. După prezentarea concluziilor, instituția va decide măsurile care se impun și, dacă va fi necesar, va sesiza autoritățile competente.

Totodată, Agenția subliniază că stabilirea salariilor individuale este responsabilitatea conducerii executive a întreprinderii, iar fondatorul nu aprobă remunerațiile angajaților și nu intervine în activitatea operațională curentă.

„MoldATSA” are un rol esențial în asigurarea siguranței navigației aeriene, iar APP consideră justificată o remunerare adecvată pentru specialiștii care activează într-un domeniu cu responsabilități și riscuri sporite. Cu toate acestea, instituția insistă că sistemul de salarizare trebuie să respecte limitele prevăzute de legislație.

Scandalul de la MoldATSA  a izbucnit săptămâna trecută după ce au ieșit la iveală detalii cu privire la fosta consilieră pe comunicare a premierului Natalia Gavrilița, Anastasia Taburceanu că a fost angajată la MoldATSA  fără concurs cu o remunerare de 120 de miii de lei lunar doar în anul 2026.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!