(FOTO) Ce oferte propun agențiile de turism pentru VACANȚA la MARE 2021? Destinații, prețuri și facilități

23 Iun. 2021, 14:23
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
23 Iun. 2021, 14:23 // Actual //  MD Bani

Dacă în această vară vrei să mergi în vacanță, dar nu știi ce destinație să alegi, Bani.md îți vine în ajutor și îți prezintă câteva oferte de la agențiile turistice din țară. Aici găsești detalii despre ofertele propuse, preț și facilități.

Admiral Tur 

Agenția turistică Admiral Tur propune oferte de vacanță în Grecia, Turcia, Bulgaria, Muntenegru, Egitp și au o nouă destinație turistică – Albania.

Albania

Admiral Tur îți propune stațiunea de vacanță KSAMIL- o stațiune uimitoare cu plaje de paradis. Nisipul alb și apa albastră transparentă creează o combinație uimitoare. Prețurile încep de la 126 de euro până la 371, în funcție de hotel. În acest caz, deplasarea se face cu transportul propriu. Prețul include cazarea pentru o persoană în cameră DBL pentru 8 zile.

Egipt

Prețurile pentru Egipt, într-un hotel de 5 stele începe de la 360 de euro. Prețul include : cazare 8 zile, ALL Inclusive, zbor, transfer, asigurare.

Muntenegru

Prețurile pentru Muntenegru încep de la 576 de euro și includ: cazare – 8 zile, mic dejun, zbor, asigurare, transfer până la hotel. De asemenea, cei de la Admiral Tur au o ofertă specială în Muntenegru cu zbor din data de 2 iulie.

Grecia

Vacanța în Grecia este permisă doar celor cu pașaport european. Prețurile variază în funcție de hotel și pot începe de la 270 de euro până la 700 de euro.

Bulgaria

În Bulgaria prețurile diferă în funcție de hotel. Astfel, ele încep de la 186 de euro și pot depăși 500 de euro și includ cazarea pentru 7 zile, alimentație all inclusive și transportul.

Turcia

În Turcia prețurile la fel diferă în funcție de regiune și hotel. Pentru un hotel de lux de 5 stele prețurile încep de la 400 de euro și pot ajunge până la 700 de euro.

Solei Turism

Solei Turism, de asemenea, propune mai multe oferte pentru vacanța la mare din acest an, majoritatea ofertelor sunt pentru Turcia.

Agenția de turism propune oferte în Turcia în hoteluri de patru stele, în care prețurile încep de la 307 euro, iar în cele de 5 stele prețurile încep de la 361 de euro.

TOCO TOUR Moldova

Majoritatea ofertelor de la această agenție sunt pentru Turcia. Prețurile de asemenea diferă în funcție de hotel și locație și pornesc de la 460 de euro.

Voiaj International

Voiaj International propune oferte spre Bulgaria, Turcia și Grecia.

Prețurile diferă în funcție de hotel și destinație.

Agenția are și oferte speciale, De exemplu pentru o vacanță la ROYAL HOTEL 4* din Bulgaria: 2 adulți + 2 copii pana la 12 ani vor achita de la 525 € pentru toată familia și include transport tur – retur cu transfer până la hotel (autocar confortabil), cazare 7 nopți / 8 zile, regim de masă All Inclusive, asigurare medicală.

Regulile de intrare pe teritoriul ficărei țări, pot fi accesate AICI!

 

 

 

 

Realitatea Live

25 Feb. 2026, 16:59
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
25 Feb. 2026, 16:59 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Piața gazelor naturale din Republica Moldova a intrat în 2025 într-o etapă de schimbare, cu mai mulți furnizori și traderi activi și cu prime semne de liberalizare, însă rămâne puternic concentrată și dominată de furnizorii cu obligații de serviciu public, arată raportul ANRE de monitorizare a pieței pentru anul 2025.

Potrivit ANRE, în 2025 au fost înregistrați 1 titular de licență la transport, 18 la distribuție, 35 la furnizare (inclusiv doi furnizori cu obligație de serviciu public), 5 la vânzarea gazelor comprimate pentru vehicule și 6 la trading. În același timp, au fost retrase licențele de furnizare pentru S.A. „Moldovagaz” și ÎCS „Nord Gaz Sîngerei” SRL, iar pentru a asigura continuitatea livrărilor, ANRE a impus S.A. „Energocom” obligația de serviciu public începând cu 1 septembrie 2025 pentru toți consumatorii finali deserviți anterior de cei doi furnizori.

Raportul arată că importul de gaze naturale în 2025 a fost asigurat de 8 furnizori și 2 traderi, iar piața angro a devenit mai atractivă, inclusiv pentru traderi. La 31 decembrie 2025 erau licențiați 6 traderi, dintre care doi, „MET Furnizare” SRL și „NPGEM” SRL, au raportat primele tranzacții pe piața angro. Activitatea a fost reflectată și pe platforma de tranzacționare BRM Est, unde în 2025 au fost înregistrate 639 tranzacții, majoritatea pe piața SPOT, iar cantitatea totală tranzacționată a constituit 846.879 MWh, cu un preț mediu ponderat de 877,460 lei/MWh.

Cantitatea totală de gaze naturale importate în 2025 a ajuns la 960,3 milioane m³, cu 5,8% mai mult decât în 2024. Cea mai mare lună de import a fost februarie 2025, cu 190,276 milioane m³. Structura importurilor a fost dominată de S.A. „Energocom”, care a acoperit 87,54% din importuri, restul volumelor fiind distribuite între mai mulți furnizori și traderi, fiecare cu cote mult mai mici.

În paralel, ANRE descrie deschiderea treptată a pieței și calendarul de restricționare graduală a accesului consumatorilor noncasnici mari și mijlocii la furnizarea reglementată, în contextul obligației de serviciu public. Conform datelor raportate, la 1 ianuarie 2026, 269 de consumatori au trecut la prețuri negociate, dintre care 146 noncasnici și 123 casnici, iar restricția pentru consumatorii noncasnici mari urmează să se aplice din 1 aprilie 2026.

Pe piața cu amănuntul, furnizarea către consumatorii finali a fost asigurată în 2025 de 13 furnizori. ANRE notează că furnizorii cu obligație de serviciu public au cumulat o cotă de piață de 89,89%, ceea ce menține piața puternic concentrată. Indicele Herfindahl–Hirschman pentru 2025 a constituit 8.093, nivel calificat drept extrem de ridicat, deși pe termen mai lung ANRE indică o descreștere față de 2022 cu 15,2%, pe fondul migrării treptate a unor consumatori și al intrării unor furnizori noi.

Datele arată și o creștere moderată a consumului total de gaze naturale în 2025. Cantitatea furnizată consumatorilor finali a ajuns la 905,667 milioane m³, cu circa 2% peste nivelul din 2024. Consumatorii casnici au crescut cu aproximativ 3%, iar consumul industrial cu circa 4%, în timp ce sectorul bugetar și categoria „alți consumatori” au înregistrat scăderi ușoare.

Un detaliu important din raport este evoluția prețului mediu de achiziție al gazelor pentru furnizorii cu obligație de serviciu public. În 2025, acesta a coborât de la 10.891 lei/1000 m³ în ianuarie la 8.145 lei/1000 m³ în decembrie, iar media anuală de procurare a fost de 9.756 lei/1000 m³. În același timp, prețul mediu reglementat de furnizare a fost de 13.412 lei/1000 m³.

ANRE mai consemnează o premieră pentru sector: obligativitatea constituirii stocurilor strategice de gaze. Pentru perioada rece a anului 2025 a fost stabilită o cantitate de 145,374 milioane m³, iar la 31 decembrie 2025 autoritatea a constatat că toți furnizorii obligați au realizat integral stocarea. Regulatorul subliniază că această măsură reduce riscurile de aprovizionare iarna și poate atenua eventuale șocuri de preț pe piața regională.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!