Fum dens la Giurgiulești! Arde un rezervor de păstrare a cerealelor

20 Ian. 2023, 09:24
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
20 Ian. 2023, 09:24 // Actual //  MD Bani

Un alt rezervor de păstrare a cerealelor din Portul Internațional Liber Giurgiulești a luat foc. Angajații Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU) au intervenit la fața locului pentru pentru lichidarea incendiului într-un rezervor (nr.2 cu șrot de floarea soarelui.

„La fața locului pentru asigurarea misiunii de intervenție au fost trimise 5 echipaje de salvatori și pompieri cu un efectiv de 20 angajați din subordine. Pompierii desfășoară acțiuni de stingere și lichidare a consecințelor incendiului. Potrivit informațiilor colectate de la fața locului rezervorul nr.2 are o capacitate de 1100 tone. La moment în el sunt depozitate doar 50% din volumul total. În urma incidentului nu sunt raportate victime și nu există riscuri pentru cetățeni și infrastructura din zonă. Pentru asigurarea securității și prevenirii situațiilor de risc acționează salvatorii”, anunță IGSU.

În acest context, Poliția de Frontieră a Republicii Moldova anunță că punctul de trecere al frontierei (PTF) Giurgiulești-Galați activează în regim normal. Cu toate acestea se recomandă purtarea măștilor de protecție pentru a evita intoxicațiile.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Un al incendiu a izbucnit cu doar câteva zile în urmă, pe data de 16 ianuarie, când, din cauza mocnirii unei încărcături de peste 1000 tone produs de șrot de floarea soarelui, cisterna s-a prăbușit. Pentru a stinge incendiul pompierii au lucrat câteva zile.

07 Aug. 2026, 17:15
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
07 Aug. 2026, 17:15 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Activele oficiale de rezervă ale Băncii Naționale a Moldovei au coborât la 5,198 miliarde de euro la sfârșitul lunii iulie 2026, în scădere cu 18,35 milioane de euro față de nivelul înregistrat la 30 iunie, arată datele BNM.

La sfârșitul lunii iunie, rezervele valutare ale băncii centrale însumau 5,216 miliarde de euro. Diminuarea lunară reprezintă aproximativ 0,35%.

Cea mai mare presiune asupra rezervelor a venit din plățile aferente serviciului datoriei publice externe, care au totalizat 24,35 milioane de euro.

Deprecierea valutelor care intră în componența rezervelor le-au au redus cu 12,9 milioane de euro.

Totodată, plățile efectuate de Ministerul Finanțelor au însumat 1,85 milioane de euro, iar ieșirile nete din conturile Oficiului de Gestionare a Programelor de Asistență Externă – 40.000 de euro.

Scăderea a fost temperată de veniturile obținute din gestionarea rezervelor valutare, care au ajuns la 12,94 milioane de euro. Intrările nete aferente rezervelor obligatorii în valută ale băncilor licențiate au adăugat 3,06 milioane de euro.

Încasările în favoarea Ministerului Finanțelor au constituit 1,71 milioane de euro, iar operațiunile de swap valutar pe piața internă au avut un rezultat pozitiv de 80.000 de euro. Categoria „alte intrări nete” a contribuit cu 5,92 milioane de euro.

În pofida reducerii din iulie, rezervele oficiale rămân cu 93,47 milioane de euro peste nivelul înregistrat la sfârșitul anului 2025.

Activele externe nete au constituit 5,173 miliarde de euro la 31 iulie, diminuându-se cu 18,34 milioane de euro într-o singură lună. Comparativ cu sfârșitul anului trecut, acestea sunt mai mari cu 98,44 milioane de euro.