Investiții cu pază. Companiile care revin în Rusia, în vizorul procurorilor

22 Iun. 2025, 08:58
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
22 Iun. 2025, 08:58 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Procuratura Generală a Federației Ruse va monitoriza îndeaproape orice tentativă de revenire a afacerilor străine în Rusia, după valul de retrageri provocat de sancțiuni și războiul din Ucraina. Anunțul a fost făcut de procurorul general Igor Krasnov, în cadrul Forumului Economic Internațional de la Sankt Petersburg, relatează Reuters.

„Vom urmări cu atenție acțiunile guvernului. Vom analiza condițiile în care vor reveni partenerii străini care au plecat într-un mod incorect”, a spus Krasnov, adăugând că este important ca firmele rusești să nu fie dezavantajate: „Trebuie să lucrăm pentru ca drepturile antreprenorilor noștri să fie respectate, iar condițiile lor de operare să fie avantajoase. Aceste companii rusești au ocupat deja nișele lăsate libere”.

Procuratura Generală, instituție care în ultimii ani a obținut în instanță confiscarea a zeci de întreprinderi, susține că deja a readus în proprietatea statului active în valoare de 2,4 trilioane de ruble.

Deși autoritățile ruse declară că există interes din partea investitorilor străini și pregătesc reguli pentru reintrare, nu au fost primite solicitări concrete de revenire, potrivit unor surse din sectoarele energetic și bancar citate de Reuters.

„Se întorc doar din discursurile oficialilor, nu și în realitate”, a comentat un reprezentant din domeniul energiei. „Unii poate ar vrea să revină, pentru că vorbim de bani, dar nu în contextul actual”, a adăugat o altă sursă.

Ministrul de finanțe Anton Siluanov a recunoscut la același forum că „nu există deocamdată cereri de revenire, dar simte că situația se schimbă și interesul pentru investiții în Rusia ar crește”.

Fostul viceguvernator al Băncii Centrale a Rusiei, economistul Serghei Aleksașenko, a declarat pentru Reuters că, chiar dacă războiul s-ar încheia mâine, marile companii nu vor mai vedea Rusia ca pe o destinație sigură pentru investiții.

„Situația privind drepturile de proprietate se înrăutățește cu fiecare zi”, a avertizat Aleksașenko. În ultimii trei ani, autoritățile ruse au naționalizat zeci de companii, printre care: traderul de cereale „Rodnye Polia”, aeroportul „Domodedovo”, gigantul imobiliar Raven Russia, producătorul de metale „Dalpolimetall” și compania petrolieră „Boreț”.

„Astăzi, în Rusia, nu există nimic cu adevărat atrăgător care să justifice revenirea masivă a investitorilor străini”, a conchis economistul.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

07 Aug. 2025, 15:27
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
07 Aug. 2025, 15:27 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Numărul companiilor străine înființate în Republica Moldova în perioada 2021–2024 a fost de 2 109, potrivit datelor prezentate de Ministerul Economiei, în baza evidenței Agenției Servicii Publice.

Comparativ, în perioada anterioară – 2016–2020 – au fost înregistrate doar 352 de companii cu capital străin, conform unei analize efectuate pe baza Registrului de Stat al unităților de drept. Așadar, în ultimii patru ani, numărul firmelor cu capital străin a crescut de șase ori mai rapid.

Distribuția companiilor înregistrate în perioada 2021–2024 arată o creștere constantă: 391 companii în 2021, 540 în 2022, 557 în 2023 și 621 în 2024. Prin comparație, în perioada 2016–2020, cifrele anuale au fost modeste: 76 în 2016, 68 în 2017, 68 în 2018, 62 în 2019 și 78 în 2020.

Potrivit Ministerului Economiei, acționarii companiilor înregistrate în perioada recentă provin în special din Uniunea Europeană, fiind urmați de investitori din Ucraina, Turcia, SUA, Marea Britanie, Israel și Elveția. Moldova a atras, totodată, investiții din state mai îndepărtate precum Canada, Australia, Japonia, Georgia, India, China, Coreea de Sud și Mexic.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | DIPLOME DE LICENŢĂ ȘI MASTER PENTRU 508 ABSOLVENŢI AI FACULTĂŢII DE DREPT
NO COMMENT | DIPLOME DE LICENŢĂ ȘI MASTER PENTRU 508 ABSOLVENŢI AI FACULTĂŢII DE DREPT
NO COMMENT | 35 DE ANI DE LA PROCLAMAREA SUVERANITĂȚII REPUBLICII MOLDOVA
NO COMMENT | 35 DE ANI DE LA PROCLAMAREA SUVERANITĂȚII REPUBLICII MOLDOVA