Liderul european care ”a dat ordin” ca Putin să nu fie arestat: ”E interesat de profit, nu de bunăstarea cetățenilor”

20 Apr. 2023, 07:51
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
20 Apr. 2023, 07:51 // Actual //  bani.md

Președintele Rusiei, Vladimir Putin, nu va fi arestat dacă va ajunge în Ungaria, relatează agenția maghiară de stat Hirado.

Deputaţii Fidesz din cadrul Comisiei pentru Afaceri Externe a Parlamentului Ungariei au respins miercuri, 19 aprilie, o propunere a Coaliţiei Democrate (DK) din Ungaria care ar fi permis arestarea lui Putin şi predarea către Curtea Penală Internaţională, potrivit Știrile PROTV.

Deputatul DK Agnes Vadai a declarat propunerea de arestare a fost respinsă ”la ordinul premierului Viktor Orban”. El a precizat că țara sa ”l-ar adăposti” pe Putin pe motiv că statutul Curţii Penale Internaţionale încă nu a fost făcut public.

”Premierul ungar îl serveşte pe Putin atunci când cumpără de la el gaz rusesc, la un preţ exorbitant.Viktor Orban este interesat de Putin şi de profit, nu este interesat nici de bunăstarea copiilor ucraineni, nici de cea a cetăţenilor maghiari”, a adăugat Vadai.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

07 Aug. 2026, 17:15
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
07 Aug. 2026, 17:15 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Activele oficiale de rezervă ale Băncii Naționale a Moldovei au coborât la 5,198 miliarde de euro la sfârșitul lunii iulie 2026, în scădere cu 18,35 milioane de euro față de nivelul înregistrat la 30 iunie, arată datele BNM.

La sfârșitul lunii iunie, rezervele valutare ale băncii centrale însumau 5,216 miliarde de euro. Diminuarea lunară reprezintă aproximativ 0,35%.

Cea mai mare presiune asupra rezervelor a venit din plățile aferente serviciului datoriei publice externe, care au totalizat 24,35 milioane de euro.

Deprecierea valutelor care intră în componența rezervelor le-au au redus cu 12,9 milioane de euro.

Totodată, plățile efectuate de Ministerul Finanțelor au însumat 1,85 milioane de euro, iar ieșirile nete din conturile Oficiului de Gestionare a Programelor de Asistență Externă – 40.000 de euro.

Scăderea a fost temperată de veniturile obținute din gestionarea rezervelor valutare, care au ajuns la 12,94 milioane de euro. Intrările nete aferente rezervelor obligatorii în valută ale băncilor licențiate au adăugat 3,06 milioane de euro.

Încasările în favoarea Ministerului Finanțelor au constituit 1,71 milioane de euro, iar operațiunile de swap valutar pe piața internă au avut un rezultat pozitiv de 80.000 de euro. Categoria „alte intrări nete” a contribuit cu 5,92 milioane de euro.

În pofida reducerii din iulie, rezervele oficiale rămân cu 93,47 milioane de euro peste nivelul înregistrat la sfârșitul anului 2025.

Activele externe nete au constituit 5,173 miliarde de euro la 31 iulie, diminuându-se cu 18,34 milioane de euro într-o singură lună. Comparativ cu sfârșitul anului trecut, acestea sunt mai mari cu 98,44 milioane de euro.