Mogulul media Rupert Murdoch se retrage din funcția de președinte Fox și News Corp la 92 de ani. Cine preia imperiul

21 Sept. 2023, 17:56
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
21 Sept. 2023, 17:56 // Actual //  bani.md

Mogulul mass-media Rupert Murdoch se retrage din funcția de președinte al Fox and News Corp și va transmite conducerea imperiului fiului său, Lachlan.

Într-un memoriu adresat angajaților, Murdoch a spus că „este momentul potrivit” pentru ca el să preia „roluri diferite”, transmite BBC.

Corporația sa Fox și News Corp controlează o mare parte din mass-media din întreaga lume, inclusiv Wall Street Journal și The Times.

Murdoch, în vârstă de 92 de ani, a lansat Fox News în 1996. Acum este cel mai vizionat canal de știri TV din SUA.

Murdoch a spus că va prelua rolul de președinte emerit al ambelor firme la jumătatea lunii noiembrie.

Anunțul vine la câteva luni după ce mogul a renunțat la un plan de fuziune a Fox și News Corp, care ar fi reunit două active media majore.

„Companiile noastre sunt într-o stare de sănătate solidă, la fel ca și mine. Oportunitățile noastre depășesc provocările noastre comerciale”, a scris el. „Avem toate motivele să fim optimiști cu privire la anii următori – cu siguranță sunt și plănuiesc să fiu aici pentru a participa la ei”.

În aprilie, Fox a acceptat să plătească un acord de 787,5 milioane de dolari, după ce a fost dat în judecată de Dominion, o companie care vinde hardware și software pentru vot electronic, pentru modul în care a prezentat situația alegerilor prezidențiale din SUA din 2020.

Pe 25 aprilie, compania a anunțat, de asemenea, că se va „despărți” de Tucker Carlson, cel mai mare rating al rețelei și gazdă TV extrem de influentă.

În nota sa adresată personalului, conservatorul Murdoch a promis că va continua să fie implicat în „concursul de idei”.

El a criticat, de asemenea, alte instituții de presă că sunt „în concordanță” cu o „clasă rarefiată” de elite, pe care le-a acuzat că „comercializează narațiuni politice mai degrabă decât că urmăresc adevărul”.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

25 Dec. 2025, 14:41
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
25 Dec. 2025, 14:41 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Extinderea rapidă a centralelor din surse regenerabile a determinat autoritățile să intervină asupra cadrului de siguranță din sectorul energetic. Consiliul de Administrație al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a aprobat o nouă redacție a Normelor de securitate la exploatarea instalațiilor electrice, care înlocuiește documentul din 2019 și îl aliniază la realitățile actuale ale pieței.

Potrivit ANRE, în perioada 2020–2024 au fost puse în funcțiune 1 865 de centrale fotovoltaice și 59 de centrale eoliene, iar anul 2023 a consemnat un vârf, cu 864 de centrale fotovoltaice admise în exploatare. Această evoluție rapidă a impus completarea normelor cu cerințe specifice pentru exploatarea și mentenanța instalațiilor electrice din surse regenerabile.

„Creșterea exponențială a centralelor din surse regenerabile a făcut necesară actualizarea urgentă a Normelor de securitate, pentru a reduce riscurile și a asigura un nivel adecvat de protecție a personalului electrotehnic”, subliniază ANRE.

Noua redacție ajustează valorile nivelurilor de tensiune în conformitate cu standardul european, introduce cerințe clare pentru personalul care pregătește locul de muncă, un formular standard al dispoziției de lucru, precum și reguli detaliate pentru lucrările efectuate de agenți economici contractați și pentru intervențiile realizate în regim de exploatare curentă.

Autoritatea de reglementare precizează că aceste modificări vor contribui la diminuarea riscului de accidente, la creșterea clarității operaționale și la armonizarea cadrului național cu standardele europene de securitate electrică, consolidând totodată cooperarea dintre operatorii de sistem și prestatorii de servicii.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII