Motorina ar putea urca la 30 de lei. Diaconu: La benzinării prețul nu corespunde celui real de pe piață

16 Mart. 2026, 16:22
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
16 Mart. 2026, 16:22 // Actual //  Grîu Tatiana

Prețul motorinei ar putea urca în perioada următoare până la aproximativ 30 de lei pentru un litru, nivel care deja se înregistrează pe piața angro. Șeful Centrului național de management al crizelor, Sergiu Diaconu, susține că prețurile de la benzinării nu reflectă întotdeauna realitatea de pe piață.

„Ceea ce vede cetățeanul la benzinărie deseori nu corespunde prețului real de pe piață. În angro, acum s-a ajuns până la aproape 30 de lei pentru motorină. La stații este un preț mult mai mic”, a declarat Diaconu, în cadrul unei emisiuni de la Cinema 1.

Potrivit acestuia, diferența dintre prețul angro și cel de la pompă face ca unele stații să cumpere cantități mai mici de combustibil, deoarece achiziția este mai scumpă decât prețul de vânzare. Oficialul a subliniat că statul reglementează prețurile la carburanți cu o marjă de 14 zile, tocmai pentru a evita fluctuațiile bruște.

„Statul reglementează prețurile cu o marjă de 14 zile pentru modificări, în așa mod încât să ne asigurăm că nu se fac șmecherii la pompă”, a spus Diaconu.

El a mai menționat că, în primele zile ale tensiunilor de pe piață, unele benzinării au înregistrat vânzări de până la trei ori mai mari decât în mod obișnuit, după ce șoferii au început să își facă rezerve de combustibil.

În ceea ce privește agricultorii, Diaconu spune că motorină există pe piața angro, însă benzinăriile nu pot livra cantități foarte mari.

”Fermierii nu spun până la sfârșit la ce se plâng. Pentru că, desigur, atunci când te uiți că la benzinărie motorina costă 25 de lei, iar în gros este aproape 30 de lei, vrei să vii la benzinărie și să golești toată stația. Doar că acest lucru nu este posibil. Benzinăriile trebuie să deservească în primul rând cetățenii, iar capacitățile lor sunt limitate. Stocurile de la stații sunt mici, practic pentru una-două zile. Dacă agricultorii au nevoie de cantități mari de motorină, trebuie să meargă pe piața angro, unde există acces la combustibil”, a precizat el.

Totodată, el a amintit despre inițiativa Guvernului privind compensările pentru TVA și accize, astfel încât fermierii să poată face față prețurilor mai mari la combustibilul cumpărat angro.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

13 Aug. 2026, 16:30
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
13 Aug. 2026, 16:30 // Actual //  Grîu Tatiana

9 643 de moldoveni au declarat sau au obținut în 2025 venituri de peste 1 milion de lei. În total, aceștia au raportat venituri de 32,8 miliarde de lei și au achitat 2,3 miliarde de lei impozit pe venit, arată datele Serviciului Fiscal de Stat.

Numărul persoanelor cu venituri de peste un milion de lei este în creștere. În 2023 erau 6 414, în 2024 – 8 019, iar în 2025 numărul a ajuns la 9 643. Astfel, într-un singur an, numărul milionarilor fiscali a crescut cu 1 624 de persoane, adică cu aproximativ 20%.

Și veniturile declarate de aceștia au crescut. De la 19,7 miliarde de lei în 2023, acestea au ajuns la 28,3 miliarde în 2024 și la 32,8 miliarde de lei în 2025. În aceeași perioadă, impozitul pe venit calculat a crescut de la 1,4 miliarde la 1,9 miliarde, iar în 2025 a ajuns la 2,3 miliarde de lei.

Cei mai mulți dintre milionarii fiscali au declarat venituri cuprinse între 1 și 2 milioane de lei – 5 005 persoane. Alte 2 992 de persoane au raportat venituri între 2 și 4 milioane de lei, 698 – între 4 și 6 milioane, iar 464 – între 6 și 10 milioane de lei. În același timp, 484 de persoane au declarat venituri de peste 10 milioane de lei.

Cea mai mare sumă declarată de o persoană fizică în 2025 a fost de 169,6 milioane de lei. Dintre cele 9 643 de persoane cu venituri de peste un milion de lei, 6 622 sunt bărbați, iar 3 021 sunt femei.

Printre milionari se regăsesc și persoane foarte tinere. Cea mai tânără avea 16 ani, iar cea mai vârstnică – 88 de ani. Cea mai numeroasă categorie de vârstă este cea cuprinsă între 40 și 49 de ani, cu 3 351 de persoane.

În total, persoanele fizice au declarat pentru anul 2025 venituri de 36,94 miliarde de lei, în creștere de la 31,12 miliarde în 2024. Impozitul pe venit declarat de persoanele fizice a ajuns la 3,41 miliarde de lei, față de 2,95 miliarde în anul precedent.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!