Motorina s-a scumpit cu peste 30% în două săptămâni și a trecut de 27 de lei: prognoza șefului ANRE nu s-a adeverit

16 Mart. 2026, 12:04
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
16 Mart. 2026, 12:04 // Actual //  Grîu Tatiana

Carburanții continuă să se scumpească, iar prognoza făcută anterior de directorul Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE), Alexei Taran, potrivit căreia prețurile ar putea ajunge în jur de 27 de lei pentru un litru, dar este puțin probabil să depășească acest nivel, nu s-a adeverit.

Potrivit noilor prețuri maxime de referință stabilite de ANRE pentru 17 martie, un litru de benzină A95 va costa 26,72 lei, cu 50 de bani mai mult decât în ziua precedentă. În același timp, motorina ajunge la 27,05 lei/litru, după o majorare zilnică de 81 de bani, depășind astfel pragul de 27 de lei.

Scumpirile sunt semnificative și în raport cu începutul lunii. La 1 martie, benzina costa aproximativ 23,75 lei/litru, iar motorina 20,72 lei/litru. Astfel, în puțin peste două săptămâni, benzina s-a scumpit cu 2,97 lei, ceea ce înseamnă o creștere de aproximativ 12,5%. În cazul motorinei, majorarea este și mai accentuată: +6,33 lei pe litru, adică o creștere de circa 30,5%.

Creșterea accelerată a prețurilor vine pe fondul tensiunilor și conflictului militar din Orientul Mijlociu, care au dus la scumpirea petrolului și a produselor petroliere pe piețele internaționale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

12 Iun. 2026, 16:03
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  Ursu Victor
12 Iun. 2026, 16:03 // Oameni şi Idei //  Ursu Victor

Antreprenorul american Elon Musk a devenit primul om din istorie a cărui avere a depășit pragul de 1 trilion de dolari, după succesul listării la bursă a companiei sale spațiale SpaceX.

Potrivit publicației The Wall Street Journal, oferta publică inițială (IPO) a companiei s-a încheiat joi, atrăgând investiții de aproximativ 75 de miliarde de dolari. În urma listării, valoarea de piață a grupului care reunește afacerile spațiale SpaceX și Starlink, precum și compania de inteligență artificială xAI, a ajuns la aproape 1,8 trilioane de dolari.

Participația deținută de Elon Musk în aceste companii este evaluată la aproximativ 690 de miliarde de dolari.

La această sumă se adaugă participațiile sale în Tesla, precum și în alte afaceri precum Neuralink și The Boring Company, dar și alte investiții și proprietăți. Astfel, averea totală a miliardarului în vârstă de 54 de ani a depășit pragul simbolic de 1 trilion de dolari.

Potrivit Reuters, valoarea reală a averii lui Musk ar putea ajunge chiar la 1,1 trilioane de dolari, dacă sunt incluse și acțiunile pe care omul de afaceri urmează să le primească în viitor în baza unor programe de compensare.

Succesul listării SpaceX a fost alimentat de interesul uriaș al investitorilor. Conform Bloomberg, cererea pentru acțiuni a depășit de peste patru ori numărul titlurilor disponibile în ofertă.

IPO-ul SpaceX a devenit astfel cea mai mare listare din istorie după valoarea capitalului atras, depășind toate recordurile anterioare de pe piețele financiare.

Totuși, analiștii atrag atenția că averea lui Musk rămâne strâns legată de evoluția bursieră a companiilor sale. O eventuală scădere semnificativă a acțiunilor ar putea reduce rapid valoarea netă a averii sale.

Pentru comparație, averea celui de-al doilea cel mai bogat om din lume, cofondatorul Google, Larry Page, este estimată la aproximativ 300 de miliarde de dolari, adică mai puțin de o treime din averea actuală a lui Elon Musk.