Prezență de peste 52% la vot: cinci partide intră în Legislativ

29 Sept. 2025, 09:31
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
29 Sept. 2025, 09:31 // Actual //  Ursu Victor

Comisia Electorală Centrală a procesat 99% dintre procesele-verbale, iar datele arată o victorie clară a Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), care a obținut 50,14% din voturi, echivalentul a 55 de mandate în noul Parlament.

Pe locul doi se situează Blocul Electoral Patriotic, cu 24,2% din sufragii și 26 de mandate, partid de opoziție.

Blocul Electoral Alternativa a trecut pragul electoral cu 7,96%, obținând 8 mandate, în timp ce Partidul Nostru va avea 6 mandate după ce a acumulat 6,21% din voturi. De asemenea, Partidul Democrația Acasă a reușit să intre în Parlament, cu 5,62% și 6 mandate.

Sub prag au rămas Partidul Social Democrat European (0,96%) și candidatul independent Andrei Năstase (0,85%), fără reprezentare parlamentară.

În total, au participat la vot 1.607.511 alegători, ceea ce reprezintă o prezență de 52,2% din cei 3.297.596 de cetățeni înscriși pe listele electorale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

11 Dec. 2025, 16:26
 // Categoria: Uncategorized // Autor:  Grîu Tatiana
11 Dec. 2025, 16:26 // Uncategorized //  Grîu Tatiana

Sesiunea de subscriere desfășurată de Ministerul Finanțelor în perioada 1–10 decembrie 2025 prin platforma eVMS.md s-a încheiat cu rezultate peste așteptări. Investițiile totale au ajuns la 51,5 milioane de lei, aproape dublu față de runda anterioară, în care fuseseră atrase puțin peste 22 de milioane de lei.

În cele zece zile de subscriere au fost realizate 717 tranzacții de către 566 de investitori, ceea ce confirmă interesul tot mai mare al populației pentru valorile mobiliare de stat. Cea mai mare parte a banilor a mers către obligațiunile pe 2 ani, cu o dobândă de 7,10% anual, care au atras 44,6 milioane de lei, prin 533 de tranzacții efectuate de 456 de investitori. Obligațiunile pe 4 ani, cu o dobândă de 7,35%, au cumulat investiții de 6,9 milioane de lei, prin 184 de tranzacții realizate de 165 de investitori.

Comparativ cu sesiunea precedentă, Ministerul Finanțelor a venit cu randamente mai avantajoase. Dobânda la maturitatea de 2 ani a crescut de la 6,80% la 7,10%, iar titlurile pe 3 ani cu dobânda de 7,00% au fost înlocuite cu obligațiuni pe 4 ani remunerate cu 7,35%. Runda anterioară, desfășurată tot pe parcursul a zece zile, a înregistrat 521 de tranzacții și 468 de investitori, atrăgând investiții totale de peste 22 milioane de lei.

Ministerul Finanțelor amintește că, din aprilie 2025, organizează emisiuni lunare de obligațiuni de stat destinate populației, cu dobânzi fixe, neimpozabile, achitate semianual direct în contul investitorilor. De la începutul anului și până acum, prin platforma eVMS.md au fost derulate 10 emisiuni, însumând un volum total de 525,3 milioane de lei și participarea a 2 131 de investitori.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII