Procurorii moldoveni au descins la o rudă de-a lui Plahotniuc din Franța! I-au ridicat mii de euro, vin și cărți

17 Ian. 2024, 15:48
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
17 Ian. 2024, 15:48 // Actual //  bani.md

Procurorii moldoveni s-au deplasat în Franța, pentru a efectua percheziții în dosarul fraudei bancare. În cadrul unui briefing, Octavian Echimovschi a anunțat că o rudă apropiată de-a fostului lider democrat a fost găsită într-un apartament care i-ar aparține lui Vladimir Plahotniuc, scrie realitatea.md.

Pe lângă apartament percheziționat, au fost identificate două vile ale lui Plahotniuc, inclusiv una în zona Alpilor. Prima casă se află în reconstrucție, iar a doua are circa 500 de metri pătrați, câteva băi, bibliotecă, spații de depozitare a vinului, săli de sport, garaj.

„În cadrul percheziției, colegii din Franța au depistat și ridicat circa 92.000 de euro și 3000 de franci. Suntem în așteptare ca probele să fie transmise în Republica Moldova”, a precizat procurorul Octavian Echimovschi.

Bunurile sunt înregistrate pe persoane juridice, unele înregistrate în Cipru. Procurorii urmează să demonstreze că anume Plahotniuc ar fi beneficiarul lor final.

Valoarea totală a bunurilor sechestrate în Franța este de peste 110 milioane de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

02 Apr. 2025, 09:28
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
02 Apr. 2025, 09:28 // Actual //  Ursu Victor

Doi angajați ai Căii Ferate din nord-vestul Republicii Moldova au fost condamnați la pedepse cu închisoarea de 5 și, respectiv, 6 ani, după ce au fost găsiți vinovați de pregătirea unei contrabande cu 250.000 de țigări. Sentința a fost pronunțată de Judecătoria Bălți, în urma unui dosar instrumentat de Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS), oficiul Nord.

Potrivit anchetei, cei doi – cu vârste de 38 și 45 de ani – intenționau să scoată țigările din țară folosindu-se de statutul lor de conductori de tren, profitând de rutele regulate în afara Republicii Moldova. O parte din marfă a fost descoperită în casa mamei unuia dintre inculpați, iar restul – într-un automobil folosit de ambii, ambalate în pungi negre de polietilenă pentru a evita detectarea la controalele vamale și de frontieră.

Unul dintre condamnați avea antecedente penale, fiind sancționat în urmă cu peste zece ani pentru vătămare corporală medie, iar celălalt fusese anterior concediat pentru fapte similare cu cele pentru care a fost judecat în prezent.

Deși se află în prezent în arest, ambii bărbați beneficiază, potrivit legii, de prezumția nevinovăției până la rămânerea definitivă a hotărârii judecătorești.

PCCOCS nu a comunicat, deocamdată, dacă în acest caz sunt vizați și alți complici sau dacă există suspiciuni privind implicarea unei rețele mai largi de contrabandă.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | Exercițiu de simulare a procesului legislativ din Parlamentul European
NO COMMENT | Exercițiu de simulare a procesului legislativ din Parlamentul European
NO COMMENT | PREȘEDINTELE CEHIEI, PETR PAVEL, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA CHIȘINĂU
NO COMMENT | PREȘEDINTELE CEHIEI, PETR PAVEL, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA CHIȘINĂU
NO COMMENT | FEROVIARII AU IEȘIT DIN NOU LA PROTEST ÎN FAȚA GUVERNULUI ȘI PREȘEDINȚIEI
NO COMMENT | FEROVIARII AU IEȘIT DIN NOU LA PROTEST ÎN FAȚA GUVERNULUI ȘI PREȘEDINȚIEI
NO COMMENT | NOUA MINISTRĂ A DEZVOLTĂRII ECONOMICE ȘI DIGITALIZĂRII A DEPUS JURĂMÂNTUL
NO COMMENT | NOUA MINISTRĂ A DEZVOLTĂRII ECONOMICE ȘI DIGITALIZĂRII A DEPUS JURĂMÂNTUL
NO COMMENT | SALVATORII ATENŢIONEAZĂ DESPRE PERICOLELE INCENDIILOR DE VEGETAŢIE
NO COMMENT | SALVATORII ATENŢIONEAZĂ DESPRE PERICOLELE INCENDIILOR DE VEGETAŢIE
NO COMMENT | INTERVENŢIA POMPIERILOR LA LICHIDAREA INCENDIULUI DIN CAPITALĂ
NO COMMENT | INTERVENŢIA POMPIERILOR LA LICHIDAREA INCENDIULUI DIN CAPITALĂ