Reacția Ucrainei după acuzele de implicare a unui „grup pro-ucrainean” în explozia conductelor Nord Stream

08 Mart. 2023, 08:01
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
08 Mart. 2023, 08:01 // Actual //  bani.md

Consilierul preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski, Mykhailo Podolyak, a negat orice implicare a guvernului ucrainean în sabotarea gazoductul Nord Stream din luna septembrie a anului trecut, transmite CNN.

„Deşi îmi place să colecţionez teorii ale conspiraţiei amuzante despre guvernul [ucrainean], trebuie să spun: [Ucraina] nu are nimic de-a face cu accidentul din Marea Baltică şi nu are nicio informaţie despre «grupuri de sabotaj pro-[Ucraina]»”, a scris, marţi, pe Twitter Mykhailo Podolyak, consilier al preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski.

Comentariile lui Podolyak vin după un raport al cotidianului The New York Times, care a afirmat că noi informaţii sugerează că un „grup pro-ucrainean” a efectuat un atac asupra conductelor Nord Stream, deţinute de Rusia, care le-a lăsat grav avariate anul trecut.

O sursă familiarizată cu informaţiile a declarat pentru CNN că evaluarea nu a fost făcută cu un grad ridicat de încredere şi nu reprezintă opinia predominantă a comunităţii de informaţii, iar SUA nu a identificat încă un vinovat.

Cu toate acestea, există o parte a comunităţii de informaţii care crede că actorii pro-ucraineni ar fi avut motive să saboteze conductele din cauza modului în care Rusia le folosea ca arme împotriva Ucrainei şi a Europei. Conductele ocoleau Ucraina, iar ruşii ameninţaseră că vor tăia toate gazele către Europa ca răspuns la sancţiunile europene impuse Rusiei pentru invazia Ucrainei.

Cu toate acestea, comunitatea de informaţii nu are nicio dovadă că liderii ucraineni – inclusiv Zelenski – ar fi avut cunoştinţă sau ar fi fost implicaţi în sabotajul conductelor, a precizat sursa.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

11 Feb. 2025, 15:33
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
11 Feb. 2025, 15:33 // Actual //  Ursu Victor

Fosta consilieră financiară a gigantului petrolier KazMunayGas, Mariana Durleșteanu acuză, într-o postare pe Facebook, o schemă de corupție care implică sume masive de bani europeni destinați crizei energetice din Moldova. Potrivit acesteia, banii Uniunii Europene, care ar trebui să sprijine populația și securitatea energetică a țării, sunt deturnați prin companii fantomă și conturi offshore, consolidând dependența Moldovei de gazul rusesc.

Fondurile alocate de UE pentru subvenții energetice și dezvoltarea energiei alternative sunt utilizate pentru achiziții opace de gaz. Gazul este cumpărat prin intermediari din Dubai și vândut Moldovei la prețuri umflate, diferențele fiind transferate în conturi offshore.

Andrei Spînu, Dorin Recean și conducerea „Energocom” sunt acuzați că dirijează aceste scheme cu sprijinul liderului transnistrean Vadim Krasnoselski. Transnistria primește gaz gratuit, în timp ce Moldova plătește pentru energia electrică produsă în regiunea separatistă.

Facturile la energie pentru moldoveni sunt umflate artificial, iar economia țării pierde milioane de euro. UE, care intenționează să sprijine dezvoltarea Moldovei, ajunge, indirect, să alimenteze corupția.

Mariana Durleșteanu propune măsuri pentru a opri aceste practici, inclusiv asigurarea transparenței în achizițiile de gaz ale „Energocom”, eliminarea intermediarilor dubioși și solicitarea unui audit european. Ea subliniază că perpetuarea acestei scheme subminează încrederea în sprijinul european și agravează dependența energetică a Moldovei de Rusia. Totodată, avertizează că cotațiile TTF pentru gaz indică deja creșteri, ceea ce ar putea amplifica și mai mult impactul negativ asupra economiei moldovenești.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
Ajun de Boboteaza, la Catedrală
Ajun de Boboteaza, la Catedrală
Capitala, în febra sărbătorilor
Capitala, în febra sărbătorilor
Repetiții pentru parada din 27 august
Repetiții pentru parada din 27 august
Ploaia din 9 august a făcut ravagii în Capitală
Ploaia din 9 august a făcut ravagii în Capitală
Recolta de porumb a fost compromisă în proporții de 80%
Recolta de porumb a fost compromisă în proporții de 80%
2 august 2022 – Trafic infernal în Capitală
2 august 2022 – Trafic infernal în Capitală