Rusia a fost deconectată de la Programul Alimentar Mondial al ONU

05 Iun. 2024, 09:46
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
05 Iun. 2024, 09:46 // Actual //  bani.md

Companiilor ruse le-a fost restricționat accesul la licitațiile pentru aprovizionarea cu alimente în cadrul Programului Alimentar Mondial al ONU (PAM), a declarat pentru RBC unul dintre participanții de pe piață care a colaborat cu organizația.

Potrivit acestuia, problemele au început în 2024. Acest lucru a fost confirmat de reprezentantul permanent adjunct al Rusiei pe lângă PAM, Dilyara Ravilova-Borovik. Ea a menționat că cea mai mare parte a achizițiilor de alimente în cadrul programului ONU WFP sunt efectuate în cadrul licitațiilor gratuite, dar donatorii organizației cer ca fondurile lor să nu fie folosite pentru achiziționarea de bunuri de la companiile rusești.

„În ultimele luni, a devenit o normă ca mărfurile de origine rusă să fie restricționate”, a confirmat Dmitri Suhov, reprezentant al celui mai mare furnizor rus al ONU WFP. , Abakan Air. El a mai adăugat că, pe lângă problema cu licitațiile, firmele sunt supuse unor reclamații post-facto privind calitatea mărfurilor, deși inspectorii o verifică în timpul producției și încărcării.

Ca parte a programului alimentar al ONU, Rusia a trimis făină, ulei de floarea soarelui și mazăre în Siria, Sudan, Afganistan, Palestina și țările din Asia Centrală. Mâncarea rusească a reprezentat până la 20% din toate livrările externe ale PAM ONU, spune un interlocutor RBC printre partenerii programului.

Potrivit acestuia, ponderea mare a Rusiei în volumul de aprovizionare s-a datorat faptului că produsele costă cu 10-15% mai ieftin decât cele de la furnizori alternativi, iar acest lucru a făcut posibilă aprovizionarea mai multor oameni înfometați.

„Cu toate acestea, în ultimele luni, sub diferite pretexte, accesul la hrana rusească a fost sever limitat de PAM ONU, ceea ce, având în vedere deficitul bugetar al acestei organizații, poate duce la o scădere reală a capacității de combatere a foametei pe planetă, ” a notat interlocutorul RBC.

Programul Alimentar Mondial a fost creat în 1961 pentru a combate foamea și sărăcia în lume. În prezent, este cea mai mare organizație umanitară din lume, activând în peste 120 de țări. Oferă alimente vitale persoanelor aflate în nevoie. Organizația cheltuiește anual aproximativ 15 miliarde de dolari pentru aceasta. Cei mai mari donatori ai săi sunt SUA (7,2 miliarde de dolari în 2022), Germania (1,7 miliarde de dolari) și UE (698,2 milioane de dolari).

Rusia participă la PAM ONU din 2002: apoi a fost semnat primul memorandum privind începerea cooperării în scopuri umanitare. Până acum, Rusia a avut o poziție puternică și stabilă ca partener al organizației, a menționat Ravilova-Borovik. Ea a numit acțiunile donatorilor PAM, care cer companiilor ruse să limiteze accesul la provizii. Potrivit rezoluției Adunării Generale a ONU, unul dintre principiile asistenței umanitare este imparțialitatea, care în prezent este încălcat.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

15 Ian. 2026, 17:32
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
15 Ian. 2026, 17:32 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Directorul Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE), Alexei Taran, a comentat inițiativa legislativă care prevede reducerea și plafonarea salariilor în instituțiile de reglementare, afirmând că ANRE și-a exprimat deja poziția oficială prin avizul transmis Parlamentului, iar instituția așteaptă evoluția proiectului de lege.

„Agenția și-a expus părerea prin avizul la acest proiect de lege. La moment nu pot comenta mai mult. Așteptăm să vedem evoluția acestui proiect”, a declarat Alexei Taran.

Șeful ANRE a subliniat că agenția este o instituție independentă din punct de vedere financiar și decizional, iar sistemul de salarizare este construit pe principii aplicate la nivel internațional în domeniul reglementării.

„Nivelul de salarizare corespunde principiilor generale pentru acest tip de activitate și pentru aceste instituții. Salariile din reglementare se raportează la nivelul industriei pe care o reglementează și la salariile pentru funcții similare din aceeași industrie”, a explicat Taran.

Potrivit acestuia, acest principiu nu este specific doar Republicii Moldova, ci este utilizat pe scară largă în Europa și în alte state, inclusiv în țări cu care ANRE colaborează în cadrul rețelelor internaționale ale autorităților de reglementare.

„Aceste principii sunt implementate și respectate nu doar în Europa, ci și în alte țări cu care colaborăm. Ele sunt standarde recunoscute pentru autoritățile de reglementare”, a precizat directorul ANRE.

Între timp, ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, a anunțat că o inițiativă legislativă privind plafonarea salariilor în organismele de reglementare a fost deja înregistrată în Parlament și urmează să fie adoptată.

„Vorbim despre stabilirea unui plafon salarial – de până la cinci sau șapte ori salariul mediu pe economie. Nu mulți oameni beneficiază de asemenea salarii, vorbim de câteva zeci de persoane, dar este o chestiune de principiu și de justiție socială”, a declarat Gavriliță.

Proiectul de lege vizează instituții precum ANRE, CNPF și alte autorități de reglementare.

În prezent, salariile directorilor ANRE se ridică la circa 100 de mii de lei.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!