Scandal la AIPA! Un șef de Direcție, suspectat că ar fi „vândut” influență pentru 130 mii de lei

05 Aug. 2026, 10:31
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
05 Aug. 2026, 10:31 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Un șef de Direcție din cadrul Agenției de Intervenție și Plăți pentru Agricultură (AIPA) a fost reținut de procurorii Procuraturii Anticorupție (PA), în comun cu ofițerii Centrului Național Anticorupție (CNA), într-un dosar de trafic de influență. Funcționarul este bănuit că ar fi pretins și primit 130.000 de lei pentru a facilita acordarea unei subvenții.

Potrivit PA, suspectul ar fi cerut și primit banii de la reprezentantul unui agent economic, susținând că ar avea influență asupra membrilor comisiei din cadrul AIPA și că i-ar putea determina să adopte o decizie favorabilă privind acceptarea cererii și acordarea subvenției solicitate.

În cadrul măsurilor speciale de investigație, oamenii legii au documentat și transmiterea unor sume de bani de către bănuit către terțe persoane.

Ulterior, în urma perchezițiilor, anchetatorii au ridicat mijloace bănești în valoare totală de aproximativ 2,5 milioane de lei.

Șeful de Direcție a fost reținut pentru 72 de ore și plasat în izolatorul CNA. Procurorii continuă acțiunile de urmărire penală pentru a stabili toate circumstanțele cauzei și pentru a identifica toate persoanele implicate.

Potrivit legislației, persoana vizată beneficiază de prezumția de nevinovăție până la pronunțarea unei hotărâri judecătorești definitive de condamnare.

05 Aug. 2026, 10:16
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
05 Aug. 2026, 10:16 // Actual //  Grîu Tatiana

Agenția Națională Transport Auto (ANTA) avertizează operatorii de transport și administratorii de autogări că sunt obligați să afișeze tarifele aplicate pentru cursele regulate și anunță că inspectorii instituției vor verifica respectarea acestor prevederi, în contextul ajustării săptămânale a tarifelor provizorii.

Potrivit ANTA, operatorii de autogări trebuie să afișeze tariful provizoriu la casele de bilete, în sălile de așteptare, pe panourile informative și pe platformele online. Totodată, biletele emise trebuie să reflecte exact suma încasată și să nu depășească tariful-plafon stabilit.

La rândul lor, operatorii care efectuează transport rutier regulat de persoane sunt obligați să afișeze, într-un loc vizibil din interiorul vehiculelor, tariful aplicat pe kilometru și costul final al călătoriei. Aceștia trebuie, de asemenea, să ofere informații clare pasagerilor înainte de îmbarcare, să elibereze bilet de călătorie fiecărui călător și să nu solicite plăți suplimentare nejustificate.

Instituția subliniază că lipsa informațiilor privind tarifele poate crea confuzie, favoriza abuzurile și afecta încrederea călătorilor în transportul public.

Inspectorii ANTA spun că vor aplica sancțiuni operatorilor care nu respectă obligațiile prevăzute de lege.

Amintim că tarifele pentru transportul rutier regulat de persoane sunt ajustate săptămânal în funcție de evoluția prețului la motorină.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!