Stocurile de gaze se topesc! Rezervele au coborât la doar 7,8 milioane metri cubi

19 Feb. 2026, 15:16
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
19 Feb. 2026, 15:16 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Stocurile de gaze naturale ale Republicii Moldova au fost puternic reduse în sezonul rece 2025–2026, potrivit datelor prezentate de Eugen Buzatu, șeful Energocom la ședința Parlamentului.

Conform datelor prezentate, la începutul perioadei de extracție (1 noiembrie 2025), în depozite se aflau 1.077,10 mii MWh, echivalentul a 101,23 milioane m³ de gaze. Pe parcursul iernii, ritmul de extracție a crescut semnificativ: Noiembrie 2025: 144,71 mii MWh (13,60 mil. metri cubi), Decembrie 2025: 151,54 mii MWh (14,24 mil. metri cubi), Ianuarie 2026: 442,50 mii MWh (41,59 mil. metri cubi), vârful sezonului, Februarie 2026: 254,94 mii MWh (23,96 mil. metri cubi).

În total, în perioada analizată au fost extrase peste 993 mii MWh de gaze din depozite.

La data de 18 februarie 2026, stocul rămas a coborât la 83,40 mii MWh, adică aproximativ 7,84 milioane m³, ceea ce indică o reducere drastică față de începutul sezonului rece.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

28 Aug. 2026, 14:37
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
28 Aug. 2026, 14:37 // Actual //  Grîu Tatiana

Federația Sindicală a Educației și Științei (FSEȘ) a decis să suspende acțiunile de protest anunțate pentru 1 septembrie, pentru a acorda prioritate dialogului social și negocierilor cu autoritățile. Decizia a fost luată la ședința lărgită a Biroului Executiv al FSEȘ, cu participarea liderilor sindicali din teritoriu și în urma consultării organizațiilor afiliate.

Sindicaliștii spun că hotărârea vine după protestul din 19 august, prin care angajații din educație și știință au cerut majorarea salariilor și soluționarea problemelor salariale din ramură.

Un argument important pentru suspendarea protestelor este angajamentul exprimat de prim-ministrul Vasile Tofan privind majorarea salariilor angajaților din sectorul bugetar, inclusiv din educație, începând cu 1 ianuarie 2027.

Primele negocieri vor avea loc pe 1 septembrie, în cadrul Comisiei pentru consultări și negocieri colective la nivel de ramură FSEȘ–MEC. La ședință va participa și premierul Vasile Tofan.

FSEȘ subliniază însă că suspendarea protestelor nu înseamnă renunțarea la revendicări. Federația anunță că va monitoriza respectarea angajamentelor asumate de autorități și va cere ca discuțiile cu Ministerul Educației și Cercetării și celelalte instituții responsabile să ducă la soluții concrete privind salariile angajaților din educație și știință.